Kam zmizela lípa? Náš národní strom

lipa

Lípa malolistá, též srdčitá, je krásný košatý strom s hustou korunou a elegantními listy. Dosahuje výšky až 30ti metrů a některé stromy jsou až několika set let staré.

Kůra lip je v mládí světlá a hladká, později tmavne a podélně praská. Stromy kvetou od konce května do července a v době květu pronikavě voní. Lípy jsou hlavním medonosným stromem, každé květenství obsahuje 5-10 květů.

Především je ale lípa spolu s dubem již od roku 1848 symbol slovanské pospolitosti a naším národním stromem. Zvolení právě lípy symbolickým stromem se vysvětluje jednoduše. Lidé dříve věřili, že má lípa zvláštní schopnosti.

Dokázala ochránit obydlí svých pěstitelů, odháněla zlé duchy a chmurné myšlenky. Svou rozložitou korunou poskytovala stín, místo pro odpočinek a jelikož panovala víra, že právě lípu obývají dobří duchové, schovávali se pod ni lidé v bouřce s nadějí, že je strom ochrání.

Léčivé vlastnosti lípy k její oblíbenosti ještě přispěly. V dřívějších dobách používali lidé odvary z lipové kůry v boji proti lepře. Později začali využívat i listy a květy, které pomáhají proti kašli, na odhlenění, při trávicích potížích. Pozitivně působí i pro správnou funkci ledvin a žlučníku. Lipový čaj je chutný, voňavý a hojně používaný dodnes při horečce a nachlazení. Měkké a dobře opracovatelné dřevo je oblíbeným materiálem řezbářů.

Smutným faktem ale zůstává, že počet lip u nás v posledních letech značně ubývá. V důsledku rozšiřování smrkových monokultur klesá obliba lípy srdčité. Ale proč nám mizí dříve tak uctívaný strom, který roste na zemi již 20 miliónů let? Stále více se vysazují jehličnaté stromy, lidem se nechce u domků hrabat listí a pro lípu už nezbývá místo.

Vraťme se ke krásnému zvyku a každý vysaďme na svém dvorku lípu a rozšiřme tak její populaci. Ona se nám odvděčí. Bude nám poskytovat ochranu a v dlouhých horkých dnech příjemný stín.

Autor: Hana Blahoutová

Komentáře

  • Prosím,vysadili jsme 4 lípy mezi paneláky.V současné době,kdy vyrašily listy, nachází se na nich coby „výrůstky“. Máme za to,že stromky jsou něčím napadený.Máme starost,jak vše dopadne.Můžete nám vysvětlit,zda-li je to normální jev u těchto stromů či je potřeba stromky něčím ošetřit? Bohužel,je to naše ostuda,že jsme se nikdy nezajímali o růst těchto stromů a třeba objevujeme „Ameriku“,která stromkům neublíží. Ale taky se může stát,že to „něco“ ublížit může.Na listech doslova „trčí“o velikosti cca od 1-5 mm slabé výčnělky.Děkujeme za odpověď.
    K.Popper

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení