Cena energií stále roste. O tom, jak ušetřit za teplo, za elektřinu, vodu atd., zde bylo napsáno již mnoho. Dnes se na to však pojďme podívat komplexně. Chceme-li začít šetřit, napřed musíme vědět, kde. Je to důležité, jinak se nám může stát, že sice omezíme spotřebu jednoho zdroje, ale jiný s mnohonásobně většími úniky zanedbáme.
Základem je kontrolovat vydání za energie. Nejlépe je srovnat si účty z velkého časového období. Jednak uvidíte, jak ceny energií rostly a také si třeba všimnete, že vzrostla spotřeba energií a pak je potřeba se ptát proč. Proč jsem letos spotřeboval více energie než loni? Známe-li problém, můžeme ho začít řešit.
Dalším krokem je kontrola spotřeby vašich spotřebičů. Lze to jednoduše. Na trhu lze zakoupit velké množství měřičů spotřeby. Ty nejlevnější stojí již okolo tisíce korun. Zařízení zapnete do zásuvky a do něj sledovaný spotřebič. Pak už jen stačí po několik dní sledovat spotřebu. Dražší měřiče umí i spočítat náklady. Až změříte spotřebu všech vašich spotřebičů, je načase provést vyhodnocení. Pokud máte několik starých spotřebičů s velkou spotřebou elektrické energie, je načase začít uvažovat o koupi nových. U jiných zase jen stačí snížit výkon. Například u lednice a mrazáku.
Velký pozor je také třeba věnovat zařízení, která jsou zapnutá v tzv. pohotovostním režimu. U některých starých přístrojů může totiž tato spotřeba tvořit až 50 % z celkové spotřeby daného zařízení. Pokud tyto spotřebiče nemůžete vypnout, protože zásuvka je schována třeba za skříní, stačí si pořídit prodlužovací šňůru s vypínačem.
Další důležitou položkou je osvětlení. Osvětlení spotřebuje asi deset procent z celkové spotřeby elektrické energie. Zkuste nakoupit úsporné žárovky. Nemusíte do všech místností naráz. Stačí třeba do místnosti, kde se nejvíce svítí. Všechny místnosti navíc není vhodné vybavit úspornou žárovkou. Rychlé zapnutí a vypnutí totiž výrazně zkrátí životnost takovéto žárovky. Nehodí se tedy do skříní… Někdy je také vhodné využívat pouze bodové osvětlení. Velmi užitečné je pořídit si do haly či na verandu detektor pohybu. Nemusíte se tak bát, že jste zapomněli zhasnout.
Ceny za elektrickou energii jsou sice vysoké, ale největší zatížení domácností tvoří topení a ohřev teplé vody. Je třeba si zkontrolovat, zda nám teplo někudy neutíká. Nejčastěji k tomu dochází kolem komína, u špatně zapravených oken a rámů dveří, přes dveře samotné. Ujistěte se, že kolem oken, komínů a různých trubek a vodičů, které vedou z bytů ven, nejsou volné mezery a praskliny. Pokud ano, urychleně je odstraňte. K vyhledávání takovýchto bodů můžete použít třeba vonnou tyčinku. Je-li u okna mezera, kouř z ní odcházející přestane stoupat vzhůru, ale bude putovat ve směru průvanu.
Pokud máte vlastní kotel nebo jiné zařízení sloužící k ohřevu teplé vody a k topení, dodržujete pravidelné prohlídky a věnujte čas údržbě, je to nejen bezpečné, ale také tím zabráníte zbytečným ekonomickým ztrátám v případě špatně fungujícího zařízení.
J. H.