Je to již přes rok, co vstoupila v platnost změna registrace rostlinných léčiv podle Směrnice Evropského parlamentu a Rady 2004/24/ES ze dne 31. března 2004.

Přestože datum 1. dubna 2011 mohl budit dojem aprílového žertíku, kdo po tomto datu zkoušel zakoupit v běžných lékárnách třeba devětsil nebo podběl, odešel s nepořízenou.

Ze strany lékárníků i dřívějších dodavatelů bylinných léčiv na vysvětlenou obvykle zaznívá, že byly tyto bylinky zakázány vyhláškou, a že nejsou známy důvody ani doba trvání, tohoto zákazu.

Zdroje Infopultu ZPK se k této problematice vyjadřují podrobněji. Směrnice jako taková se týká pouze léčivých rostlinných přípravků prodávaných jako lék. Zakázáno je tyto bylinky uvádět do oběhu jako lék, ovšem jako potravinový doplněk prodávány být mohou, stejně tak sloužit k přípravě individuálních lékárnických receptů.

Bohužel teorie za praxí poněkud pokulhává a sehnat bylinky v lékárnách, nebo třeba i v prodejnách se zdravou výživou, je poněkud oříšek. Úspěšnější můžeme být spíše na internetu nebo přímo v nákupnách bylin, které tento druh vykupují i prodávají.

Vzhledem k ročnímu období máme ovšem nyní ideální možnost zásobit se danými léčivkami vlastními silami. Například Podběl lékařský, kvete žlutými květy od března do začátku května. Z čerstvých nebo usušených květů se připravuje čaj, který je účinným zbrojnošem v boji s onemocněním dýchacích cest. Rozpouští hlen a působí protizánětlivě.

Devětsil lékařský, jak je patrné z názvu, vládne devíti silami – při nemocích dýchacích cest, žaludku nebo žlučníku, působí močopudně i jako lék na zácpu, zevně hojí rány i záněty. Dříve se podle informací z herbáře z roku 1899 užíval i proti vnitřním parazitům nebo morové nákaze. Vnitřně se užívá nejčastěji oddenek a pro vnější léčbu list. Nejvhodnější pro sběr je duben.

Autor: Žaneta Pixová

Užité zdroje:

http://www.nzpk.cz/infopult-archiv-dotazu/zakazane-bylinky-2507/

http://botanika.wendys.cz/cherbar/heslo.php?121

Foto: http://botanika.wendys.cz