Pravda o e-čtečkách

tablet

Již miliony čtenářů používají tzv. e-čtečky. Jaký je jejich skutečný dopad na životní prostředí? Navzdory představě, že množství knih v elektronické podobě sníží ekologickou stopu, realita je mnohem méně jasná.

Samozřejmě, že zvýšená spotřeba jak tištěných, tak digitálních knih, vede k rostoucí poptávce po materiálech, ze kterých jsou vyrobeny. V případě e-čtečky je také potřeba obrovské množství materiálu. To je však často příznivci e-čteček přehlíženo. Materiálové náklady jsou buď ignorovány, nebo jsou zavádějícím způsobem klasifikovány jako vedlejší produkt technického průmyslu. Důležitá je taktéž informace, že produkce e-čteček roste, ale produkce klasických knih neklesá. Jinými slovy, uhlíková stopa digitálního průmyslu roste, ale ne na úkor uhlíkové stopy knižního tiskového průmyslu.

Analýza provedená Nickem Moranem zjistila, jak špatnou mají e-knihy uhlíkovou stopu. Pravděpodobně vás to velmi překvapí. Čísla jsou velice zajímavá. E-čtečka má počáteční uhlíkovou stopu o 200 až 250 % vyšší, než klasická tištěná kniha. Je to způsobeno náročností výroby a materiálem používaným v těchto zařízeních. Představte si, že zařízení na čtení e-knih má několik členů domácnosti. Jaký bude dopad na životní prostředí. Nick Moran použil příklad, kdy tuto čtečku mají otec a dcera. Výsledné emise oxidu uhličitého byly za rok o 600 až 650 % vyšší než u tištěných knih. Z pohledu životního prostředí je tedy lépe investovat do klasických knih. Ještě lépe však učiníte, když si pořídíte čtenářský průkaz. Nejhorší je, když jsou oba vášniví čtenáři. Nepomůže ani upgrade na nové modely. E-čtenáři prostě nemají nižší uhlíkovou stopu, než čtenáři věrni papírovým knihám. Samotné e-knihy mají také poměrně značnou počáteční uhlíkovou stopu.

Pokud chcete přesto zůstat věrni digitálnímu čtení, používejte pro čtení vícefunkční zařízení. Například tablet, smartphone, notebook. Číst digitální knihy na nich také lze a tím, že mají více funkcí a vy na každou činnost nepoužíváte speciální zařízení, mají i nižší uhlíkovou stopu

Zdroj: http://www.treehugger.com/gadgets/are-e-readers-really-green.html

Autor: J. H

 

Komentáře

  • Co to je za článek prosím? Uvádíte, že e-čtečka zanechá stopu asi 200-300% knihy… napadlo autora, že na čtečku se vejde více než jedna kniha? V bytě knihovnu nemám, protože všechny knihy mám v iPadu… nechápu co má tento článek sdělit a komu to chce sdělit… pravděpodobně jen zvyšuje rank u odkazů na reklamy…

  • myslím, že autor chtěl upozornit na skutečnost, že tato elektronická zařízení jsou vyráběna z velmi nebezpečných a škodlivých surovin. Zatímco knihy jsou dnes ve většině případu tištěné na recyklovaný papír. Rozdíl ve vlivu na životní prostředí tak stále vychází příznivěji pro papírové knihy. A bude tomu do doby, než se pro výrobu elektronických zařízení začnou používat méně škodlivé materiály.

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení