Dveře a dvířka – bez nich se žádný byt neobejde. Je-li těch dveří v menším bytě moc, mohou být na obtíž. Čím dál tím větší oblibě se v současné době těší shrnovací a zasouvací dveře!
Prostor na otevírání obyčejných dveří zabere zbytečně místo, které by šlo využít jinak a šikovněji. Někdy kvůli dispozicím bytu ani nejdou klasické dveře vůbec použít. V takové chvíli nastává čas pro shrnovací či zasouvací dveře.
Stačí si jen vybrat! Chcete raději shrnovací, či zasouvací? Plastové, koženkové, dřevěné, nebo z textilního materiálu? Budete vybírat podle změřených rozměrů svých dveří, nebo si je necháte udělat přímo na míru?
Shrnovací dveře
Jde o pohyblivou stěnu, která se shrne do harmonikového tvaru. Vedle častější jednokřídlové varianty si můžete pořídit i tu dvoukřídlovou. Dveře se zavěšují do nadpraží, provedeného na stropech nebo průvlacích. Vyrábějí se ve velké barevné nabídce, plastové nabízí imitace nejrůznějších dřevin. Dveře si můžete vybrat plné, ale i prosklené. Sklo může také nahradit plast. Jejich zavírání je jednoduché, stačí uchopit madlo, zatáhnout a na konci většinou zacvakne magnet, který je drží zavřené. Magnetický zámek může ale nahradit například kleštinový uzávěr či mechanický zámek.
Pozor na šířku lamel!
Pozor na jednu maličkost – shrnovací dveře nelze vždy vyrobit tak, aby byly v zadaném otvoru vždy úplně napnuté. Závisí to na počtu použitých širokých lamel. Ty mají určitou šířku. Například použijete-li lamely typu »14« – 4 kusy, dostanete dveře vhodné do otvoru od 73,5 cm do 88,5 cm. Při 87 cm budou téměř napnuté, při 75 cm však více nařasené. Když byste však jednu lamelu ubrali, dveře by byly krátké a nešly zavřít. Je třeba tedy také vybírat podle šířky lamel.
Posuvné dveře
Dveře jsou umístěny v pevné konstrukci, zabudované přímo ve stěně. Na rozdíl od shrnovacích dveří však deska dveří nemění svůj tvar, na rozdíl od klasických dveří nezabírá místo do prostoru místnosti, ale posunuje se celá do strany. Křídlo dveří se zkrátka jednoduše posune do strany. Nedají se ale dát všude, vedle nich (ve směru otevírání dveří) musí být dostatek místa, kam se deska může posouvat. Opět platí pestrý výběr z barevné i materiálové škály, proskleného či neproskleného typu, možnost pořízení jednokřídlové či dvoukřídlové varianty, navíc mohou být opatřeny i motorkem a dálkovým ovládáním otevírání a zavírání.
Dveře na míru
Při objednání dveří u specializované firmy na míru sice zaplatíte víc, zato máte zaručeno, že i po pečlivém měření si nekoupíte výrobek, který se ukáže být o něco větší nebo menší, než potřebujete. Můžete se také dohodnout a domluvit si své specifické požadavky. Firma vám ráda poradí, jaký typ by byl pro vás vhodný, a nabídne řadu variant a možností.
Výhody a nevýhody
Výhody takových dveří jsou jednoznačné – šetří místo a nezabírají zbytečně prostor. Navíc nehrozí, že si je snadno zabouchnete. Jejich montáž bývá jednoduchá a nevyžaduje většinou žádný stavební zásah do konstrukce či podlahy. Na každé věci je možno najít chybičku, a tak ani shrnovací a zasouvací dveře nejsou bez kazu. Za jejich nevýhodu je možno považovat, že nemají tak dokonalé tepelně izolační vlastnosti (ty však mohou být s vyšší cenou téměř rovné klasickým dveřím) a v podstatě zužují (i při maximálním otevření) šířku dveří. Při výběru je také nutné dát si pozor na hlučnost vybíraného typu.
Kde najdou využití?
Své uplatnění najdou tyto dveře především v interiéru bytu. Mohou spojovat obývák s kuchyní, ale klidně si je dnes můžeme troufnout dát i jako dveře do koupelny. Často se s nimi setkáme v kancelářích, restauracích. V některých velkých místnostech, kulturních sálech či učebnách mohou dokonce nahradí celou stěnu – mluvíme o jejich větší variantě, shrnovacích či posuvných stěnách. Shrnovací a zasouvací dveře se zkrátka neztratí a své uplatnění si vždy najdou!