Mezi 17. a 20. březen se na výstavišti v pražských Letňanech prezentovaly české i zahraniční firmy s novinkami a trendy v bydlení pro rok 2011. Soubor veletrhů věnovaný stavbě, interiéru, doplňkům, nábytku a zahradám i zeleným městským plochám přilákal více než 30 tisíc návštěvníků. Pět stovek vystavovatelů mezi sebou soupeřilo o ceny odborné poroty. Tu nejcennější cenu, Grand Prix For Habitat, nakonec získala matovaná skla. Na druhém místě se umístila katalytická lampa. Další krok směrem k ekologičtějšímu interiéru? Odborníci říkají jednoznačné: Ano!
Základní kritéria pro přihlášení exponátu do soutěže Grand Prix byla technické řešení, netradiční nápad, osobitý design, mimořádná kvalita za přijatelnou cenu, ekologická hlediska, chemická a biologická nezávadnost, energetická úspornost a jiné obecné vlastnosti charakterizující šetrný vztah k životnímu prostředí. Z poloviny tedy záleželo na souznění produktu s přírodou, což udává nový směr ve výběru materiálů a produktů pro bydlení – jednoznačně ekologický směr. Náročná kritéria nakonec splnily jen dva z přihlášených exponátů. Nad plastem, který letošnímu veletrhu vládl a objevoval se jako materiál i pro neobvyklé produkty (talíře, příbory, židle, sedačky atd.), nakonec zvítězilo matované sklo a voňavá katalytická lampa.
Výsledky Grand Prix For Habitat 2011:
1. Firma AGC Flat Glass Czech a.s., člen AGC Group za škálu matovaných skel Matelux
2. Firma Brown & Johnson s.r.o. za katalytickou lampu
Skla matovaná kyselinou
Firma AGC Group vyrábí skla Matelux tak, že jedna ze stran je matovaná nástřikem vysoce kvalitní kyselinou. Sklo má díky tomu saténovou povrchovou úpravou, je průsvitné a neutrální. Je dokonce průsvitnější než klasické pískované sklo. Snadno se udržuje a podle výrobce je i odolnější proti skvrnám, než je u interiérových skel běžné. Použít se ale dají i na exteriér vašeho domu. Sklem lze doplnit třeba fasády nebo střechy. Možností zpracování je také mnoho. Sklo lze kalit, vrstvit (s čirou nebo barevnou fólií) a použít i v izolačních dvojsklech. Tento typ skel od ACG nabízí stejnou intenzitu světelné prostupnosti, která může dosahovat až 90% v závislosti na tloušťce skla a ušetřit vám tím opět pár korun navíc.
Proč vyhrálo?
- má jemný a saténový vzhled díky inovativní technologii matování kyselinou
- snadná údržba, odolnost proti skvrnám
- vysoká světelná prostupnost
Katalytická lampa Zia
Designové lampy Zia Ginger a Zia Vilma, výrobek značky Mr & Mrs Fragrance, které k nám dováží firma Brown & Johnson, se prodávají na internetových obchodech v deseti výrazných barvách. Lampa byla vytvořena předním designérem Luccou Trazzim a funguje na jednoduchém principu knotu ponořeném v náplni s vůní. Katalytické aroma lampy, nebo také difuzory, jsou vlastně novou podobou osvěžovačů vzduchu, které navíc zkrášlí interiér. Původně byly vynalezeny pro čištění vzduchu v nemocnicích, po přidání vonné esence do náplně však jsou i voňavým doplňkem do bytu. Vzduch v místnosti dokonce účinně zbavují bakterií. Katalytická reakce se odstartuje krátkým zapálením lampy a následným uhasením, pak již pokračuje sama bez hoření, a tedy i bez vypouštění škodlivin. Reakci můžete kdykoliv přerušit nasazením krytu, který zabrání přístupu vzduchu. Katalytické difuzory zbaví prostředí nežádoucích pachů, ocení je ale hlavně kuřáci. Pohlcují totiž obstojně také tabákový zápach.
Proč vyhrála?
- odstraňuje zápach a zároveň ničí bakterie
- čistí vzduch
- provoní místnost