Spousta rodin řeší jak zařídit, aby byl provoz rodinného domu co nejlevnější. Napoví přitom i obyčejná procházka čtvrtí novostaveb na okrajích měst.
Na střechách domů se totiž objevuje něco, co bylo ještě před pár lety raritou – fotovoltaické panely. V Čechách jsou nyní čím dál oblíbenější.
Solární elektřina je synonymem pro energetickou soběstačnost, nízké provozní náklady a úsporné bydlení. V dlouhodobém horizontu se opravdu vyplatí.
Zájem spustily státní dotace a novela zákona
Jedním z důvodů čím dál častějšího využívání energie ze slunce jsou státní dotace. Díky nim domácnosti ušetří až polovinu celkových nákladů za fotovoltaický systém i jeho instalaci. Maximální výše dotace je 100 000 Kč – vždy ale záleží na konkrétním projektu. Od ledna 2016 se k tomu přidala ještě novela zákona, která umožňuje provozovat malé střešní elektrárny do 10 kilowatt i bez žádosti o licenci od Energetického regulačního úřadu.
Ovšem zvolit takový fotovoltaický systém, který bude přesně odpovídat spotřebě daného rodinného domu, to je opravdu oříšek. Na jedné straně je totiž třeba najít ideální řešení z pohledu ekonomiky, na druhé straně také z pohledu maximálního využití dotace.
S elektřinou ze slunce pomůže odborník
V běžné domácnosti se standardními spotřebiči se využití vlastní vyrobené elektřiny s vhodně zvolenou akumulací (například ohřev vody, nebo baterie) vyšplhá až na 100 %. Při nevhodně zvoleném postupu to může být oproti původnímu záměru ale daleko méně. Proto je pro každou domácnost velmi důležité nastavit řešení přímo na míru. Právě řešení na klíč nabízí projekt elektrinazeslunce.cz od innogy.
„Zákazník si nemusí lámat hlavu s vlastním návrhem vhodného řešení, hledáním energetického specialisty, projektanta, dodavatele fotovoltaického systému ani montáží. My se postaráme o vše potřebné,“ shrnuje výhody projektu Tomáš Varcop, obchodní ředitel innogy. Kromě toho služba také zahrnuje pomoc s podáním žádosti o dotaci z programu Nová zelená úsporám a za zájemce případně vyřeší i výhodné překlenovací financování.
Na co všechno lze solární elektřinu použít?
Výše dotace závisí na variantě vybraného systému. Na výběr je totiž hned ze tří variant. Základní systém umožní solární energii využít na ohřev vody se zachováním stávajícího bojleru. Lze ale také zvolit fotovoltaickou elektrárnu, která solární energii mění na elektrický proud s tím, že přebytky energie se využijí buď k ohřevu vody, nebo poputují do baterie. Ta bude energii uvolňovat v čase, kdy nesvítí slunce. Přesná podoba zařízení se ovšem vždy liší dům od domu.
„Základní typizované instalace samozřejmě upravíme podle konkrétních parametrů domu zákazníka a jeho spotřeby. V každém případě za zákazníky převezmeme odpovědnost za odchylku a způsobené přetoky energie do sítě,“ uzavírá Tomáš Varcop s tím, že právě jednou z podmínek pro úspěšné získání dotace je splnění podmínky o maximálním přetoku vyrobené elektřiny do distribuční soustavy. V současnosti se jedná o nejvýše 30 % vyrobené elektřiny.
Jediný panel vypere i 300 praček prádla za rok
Fotovoltaický panel má životnost až 40 let a za rok zvládne vyprat 300 praček prádla. Přesný výkon ale závisí na daném typu zařízení. A konkrétní příklad? Průměrná spotřeba teplé vody na čtyřčlennou rodinu se pohybuje okolo 60 tisíc litrů ročně. Energii na vyhřátí takového objemu na teplotu 65 °C zvládne vyrobit domácí fotovoltaická elektrárna o výkonu 4 kWp se 16 panely.