Základem každého dobrého domácího chleba je kvásek. Pochopitelně nejlépe připravený doma. Na přípravě domácího kvásku přitom není nic složitého a výsledný efekt stojí za to. Kvásek se připraví smícháním celozrnné mouky a vody v poměru 1:1. a po té se nechá asi 4-6 dní odpočívat při pokojové teplotě.
Během této doby se vytvoří ve směsi šikovné kvasinky. Mikroorganismy, které se exponenciálně množí a produkují oxid uhličitý. Právě tento plyn je tolik potřebný k nakypření těsta. Při přípravě dejte suroviny raději do větší nádoby, aby měly prostor při kvašení. Správný průběh procesu zjistíme tak, že 4. den začne mít kvásek nakyslou vůni, polotekutou konzistenci a bude značně pórovitý.
Už naše babičky a prababičky vynalezly poměrně jednoduchý způsob, jak udržet doma stálou zásobu kvásku. Abychom nemuseli celý postup stále opakovat, stačí si nechat vždy malou část ve sklenici a potom k ní už jen přidávat suroviny. Zbylá část je „nakazí“ a proces běží stále dál. Takovým způsobem se v minulosti kvásek pěstoval i po několik generací.
Po přípravě domácího kvásku nám už nezbývá než udělat těsto na voňavý chléb. Na domácí chléb použijeme po 500 g žitné mouky hladké, 500 g žitné celozrnné mouky a 500 g pšeničné celozrnné mouky. Přidáme 150 g kvásku a čajovou lžičku soli. Zalijeme takovým množstvím vody, abychom mohli vypracovat polotuhé těsto, které nelepí. Těsto po té rozdělíme na dvě poloviny, poprášíme moukou a necháme je nejlépe ještě 2-3 hodiny kynout pod utěrkou. Troubu můžeme předehřát až na 200 °C a po 20 minutách zeslabíme na 150 °C a pečeme ještě asi 40 min.
Domácí chléb z kvásku nebude jenom chutný a voňavý, ale také velmi zdravý. Kvasnice obsahují skupinu vitaminů B, která napomáhá ke zlepšení stavu nehtů, vlasů a pleti. Také působí proti nespavosti, depresím a únavě a celkově vyživuje nervový systém.
Autor: Hana Blahoutová
Více receptů naleznete na našem dalším webu Mlsáníčko.cz.
Chleba doma pečeme dlouho podle receptu naší babičky(100 let starý)a upravím jen některé údaje v článku p.H.Blahoutové.Jsme doma 3 a peču asi kilový chleba na 2 dny,na který dávám 300 g pšeničné hladné mouky třeba T650,100 g celozrnné pšeničné a 200 g žitné hladné chlebové,která je z větší části obsažena k žitném kvásku,který zakládám poprvé 3 dny,každý den asi 2 vrchovaté PL žitné mouky a 150ml vlažné vody.3 den je kvásek v pokojové teplotě hotový,nakvašení,nakyslý a tak je to správné.Je ho sklenice omnia téměř plná.Po vylítí do mouky ho trochu ve sklenici ponechám,přidám žitnou mouku a vodu a uložím do ledničky.Na druhý den vyndám z ledničky doplním mouku a vodu opět a kvásek je použitelný na další den na chléb.Už nekvasí 3 dny,ale jen jeden den.Dále přidávám ČL kmínu,1,5 ČL soli(v článku je soli uvedeno málo na množství mouky)Vše zadělám v těsto,aby nebylo ani řídké,ani husté po přidání vlažné vody ke kvásku.Na zlepšení vláčnosti lze přidat 1 PL slunečnicového oleje,ale nemusí být.Peču v troubě k kastrolu o průměru 23 cm na pečícím papíru ,po nakysání asi po 2-4 hod.musí víc jak jednou zvětšit svůj objem až se tvoří i drobné bublinky,nejprve 35 min,potom chléb vyndám z kastrolu a sundám peč.papír a chleba dopeču v troubě na potřebnou barvu kůrky.Chleba je křupavý a bezkonkureční vůní,tvarem a chutí.Kdo chce pošlu recept emailem i fotky jak vypadá upečený.Pokud péct chleba,jen pravý kváskový,který má blahorárné účinky na trvávení.Chleba bez pravého kvásku,jen z kvasnic není chleba,ale chlebová buchta bez těch vzácných účinků svého složení.ZK Hodonínsko