Kdo někdy viděl lávovou lampu, jistě od ní nemohl odtrhnout oči a velice rychle podlehl magickému kouzlu jejích barev. Kdo by řekl, že tento vynález je starý už přes čtyřicet let?
Na první pohled vidíte jen válec naplněný vodou a zvláštní barevnou hmotu u dna. Po zapnutí lampy se však hmota dá do pohybu. Pomalu stoupá nahoru, vytváří bubliny a rozličné abstraktní tvary a pomalu se snáší dolů, aby opět pokračovala ve vířivém pohybu vzhůru.
Princip, na kterém tyto lampy fungují, objevil již v šedesátých letech dvacátého století Angličan Edward Crawen-Walker. Cestoval tehdy na venkov a udělal si zastávku v hospodě v New Forestu. Její majitel pan Dunnet používal originální, podomácku vyrobený přístroj na vaření vajec. Když začala kapka tekutiny stoupat, vajíčka byla uvařená. Díky této inspiraci se v cestovateli zrodil nápad.
Skleněnou lampu naplnil tekutinou, ve které plavala vosková hmota. Ta se po zapnutí žárovky ohřála a začala stoupat vzhůru. Nahoře však bylo chladněji, a tak hmota opět klesala dolů. Barevný efekt, který tak vytvářela, byl úžasný. Na svůj velký úspěch si ale lávová lampa musela ještě pár desítek let počkat.
V šedesátých letech se výrobek objevil na trhu pod názvem Astro lampa. Její obliba se odrazila i ve filmovém průmyslu (objevila se například v kultovním seriálu The Prisoner). V roce 1992 změnila společnost Crestworth, která lampu vyráběla, název na Mathmos. Reagovala tak na velkou popularitu kultovního snímku Rogera Vadima Barbarella, kde podobná démonická tekutina zasáhla do děje. A to byla možná rána do černého! V devadesátých letech každopádně zaznamenaly lávové lampy nebývalý úspěch a poptávka po nich se mnohonásobně zvedla. Firma Mathmos výrazně zvýšila jejich produkci.
Lávové lampy se těší stále velké oblibě. Pořídit si můžete jejich originální typ z pera Crawena-Walkera, ale i nejaktuálnější novinky. Lampička Tuba dokáže měnit své barvy jen pomocí tónů hudby, Airswitch zase ovládáte jen pohybem ruky nad lampou. Lampy Lunar a Solar Elipse dokonale napodobují světlo měsíce či zapadajícího slunce. Space projektor pak sám nesvítí, ale promítá různé efektní motivy na zeď.
Za jakou cenu si tedy můžete lávové a se světlem a barvami čarující lampy pořídit? Klasickou lávovou lampu můžete běžně koupit za zhruba 500 až 700 Kč. Originální svítidla typu Lunar či Airswitch vás vyjdou na 1700 až 2100 Kč. Na Space projektor už si připravte něco málo přes tři tisíce a na Tubu přes tisíce čtyři. Jestliže vás tyto lampičky okouzlily, jistě si najdete tu svoji. Výběr je opravdu pestrý!