Vůně Vánoc nemusí být nutně spojena pouze s vánočními purpurami a jehličím. Zajímavou alternativou, která je k dostání i u nás, může být tradiční vůně angloamerického prostoru – pot – pourri.
Pot – pourri, vonné směsi z barevných suchých květin, které mají oblibu zejména v Anglii a
Americe se dostalo i k nám. Název pot – pourri znamená v překladu“ shnilý hrnec, zetlelá miska“,který vznikl dle původního způsobu přípravy, kdy se voňavé listy nebo okvětní plátky nechaly krátce zavadnout, a poté se vrstvily se solí do uzavřené nádoby.
Obsah se musel denně promíchat.Po dvou týdnech se přidalo koření a esence pro fixaci směsi a vše se nechalo další dva týdny uležet. Dále se směs vkládala do nádob s otvory, po vyprchání vůně se pouze přidalo několik vonných kapek a znova se na několik dní nechala směs uzavřít.
Dnes je více užívaná suchá metoda, kdy se sušené květy a bylinky smíchají s kořením a dalšími esencemi a oleji a nechají zrát šest týdnů v uzavřené nádobě. Materiálem mohou být plátky čajových růží a vonných květů, ale i sušené listy vonných bylin. Kvalitně provedené pot – pourri je směsicí vzájemně se mísících vůnínavozující čichové zajímavé vjemy. Jedna výrazná vůně by neměla přebít ostatní.
Vhodné je použití květů levandule (Lavandula), pelargónie (Pelargonium), afrikánu (Tagetes), karafiátu (Dianthus), řebříčku (Achilea), heřmánku (Matricaria) nebo lípy (Tilia), dále listy bazalky, borové jehličí či velmi aromatickou mateřídoušku (Thymus). Z koření se používá tlučená vanilka, drcený kmín, drcený badyán, bobule jalovce, hřebíček, anýz, skořice a citronová kůra, které mají rovněž výraznou vůni. Spojovacím prvkem může být levandulový, muškátový, meduňkový, jalovcový nebo heřmánkový olej.
R. K.