Energie se nevyrábí z cukrové šťávy, ale z vlákna cukrové třtiny, které zůstane po vymačkání cukrové šťávy. Toto vlákno je poté spáleno a tak dojde k výrobě elektrické energie. Vlákno se nazývá bagasa a spaluje se v kogenerační jednotce. Vlákno se nejprve usuší a pak se spaluje. Výsledkem je pára, která se používá pro výrobu elektrické energie. Emise ze spalování třtinových řízků jsou nižší než v případě spalování fosilních paliv.
Na Floridě funguje cukrovarské zařízení nazvané Florida Crystals, které zásobuje elektřinou vyrobenou spalováním třtiny 60 000 domů. Důvod proč lze z cukrové třtiny získat jak cukr, tak jejím spálením elektrickou energii, je skutečnost, že cukrová třtina velmi efektivně přeměňuje sluneční záření na energii. Společnost Florida Crystals odhaduje, že díky spalování třtinových řízků ušetří stovky tisíc tun emisí oxidu uhličitého ve srovnání se spalováním fosilních paliv. Florida Crystals je jeden z největších výrobců cukru v USA a největší pěstitel rostlinné biomasy v Americe.
Také v Brazílii je pěstování cukrové třtiny velkým průmyslem. Pomocí spalování vlákna bagasa se v Brazílii vyrobí 3 % z celkové spotřeby elektrické energie celé země. Tento podíl by měl do roku 2020 vzrůst podle odhadů až na 15 %.
V únoru roku 2009 začala právě v Brazílii výstavba elektrárny využívající k výrobě elektřiny bagasu a to o celkovém množství vyrobené energie rovnající se 40 megawattům. Kromě Brazílie mají i jiné země potenciál k výraznému využívání cukrové třtiny pro výrobu elektrické energie. Takovou zemí je i Keňa. V současné době Keňa vyrábí z bagasy 38 MW, ale potenciálně může vyrobit až 300 MW.
Megawatt je jeden milion wattů. Jeden megawatt může být spotřeba 400 – 900 domů.
Přeložil: J. H.
Zdroj: Sugar can make electricity?