Vánoce jsou doslova za dveřmi. Jednou ze starostí, které Vánoce každý rok přinášejí je výběr stromečku. Někdo má raději borovičku, jiný smrček. Někteří si nedokáží představit Vánoce bez živého stromečku, jiní to považují za ekologické barbarství. Je to opravdu tak?
Umělé stromy jsou vyrobeny z polyvinylchloridu (PVC). Velkou nevýhodou tohoto materiálu je, že při jeho výrobě dochází k velké zátěži životního prostředí a navíc je velmi obtížně recyklovatelný. Zneklidňující jsou také studie upozorňující na obsah olova v těchto výrobcích. Podle vědeckého časopisu Journal of Environmental Health množství olova výrazně překračuje bezpečné množství, kterému mohou být denně vystaveny děti.
Stromy pěstované pro vánoční trh v lesních školkách jsou oproti tomu obnovitelný zdroj. Navíc pohlcují ze vzduchu oxid uhličitý a po Vánocích mohou být použity jako mulč. Vysazovat stromeček na zahradu nebo kamkoli jinam nemá význam. V zimním období se neujme a odumře. Pokud si už takový stromeček pořídíte, snažte se kupovat od místních pěstitelů. Podpoříte tím jednak místní ekonomiku a také se můžete snadněji ujistit, že pěstitel nepoužíval nebezpečné přípravky. Dnes se také stále více prosazuje, že dostanete od majitele lesní školky povolení a můžete si uříznout strom, jaký se vám líbí.
Existuje však ještě jedna varianta. Živý strom v květináči. Takový stromek několik let vydrží v květináči. Ovšem jednou stejně dojde k tomu, že budete muset hledat nové řešení. Strom se prostě už nevejde do domu a vy ho budete muset někam vysadit.
Neexistuje jednoznačná odpověď na otázku, zda-li je ekologičtější pořídit si živý stromeček anebo umělý. Možná je nejlepším způsobem vysadit strom na zahrádce a Vánoce slavit u něj. I tento způsob se u nás docela rychle šíří.
J. H.