Letošní způsob zimy je poněkud nešťastný. Alespoň u nás v nížině. Teploty se vytrvale drží vysoko nad nulou a místo sněhu na nás padá déšť. Nebudu se zde věnovat důvodům, proč tomu tak je. Zkusím vám však nabídnout jeden tip pro úsporu vašich peněz, ale i pro ochranu životního prostředí.

Každý kdo bydlí v rodinném domě, nebo má zahradu, chatu, atd., je jistě zvyklý jímat srážkovou vodu a tu použít na zalévání zahrady. Možností, jak s touto vodu naložit, je ovšem mnohem více. Lze ji použít například na praní, ke splachování na toaletě či na jinou údržbu. Obecně se nedoporučuje používat srážkovou vodu v situacích, kdy s ní jsme v přímém kontaktu (nádobí, hygiena, vaření…).

Použijeme-li však zachycenou dešťovou vodu k udržovacím činnostem jako je praní a další výše uvedené, můžeme ušetřit značnou část peněžních prostředků. Ale nejen to. Některé činnosti, které je nutno provádět v rámci čištění vody představují zátěž pro životní prostředí. Přispějeme tak opět ke snížení našeho vlivu na přírodu.

Praní

Velkou výhodou dešťové vody je její měkkost a nízký obsah železa a manganu. Měkká voda je pro praní vhodnější, protože se v ní lépe rozpouští prací prášky. Můžeme tak aplikovat menší množství pracího prášku, aviváže a nemusíme do pračky přidávat změkčovače vody. Za zmínku také jistě stojí, že čím je voda měkčí, tím méně se tvoří vodní kámen.

Udržovací práce

Srážková voda je víc než vhodná pro mytí aut, čištění chodníku atd. Proč na takovéto činnosti používat pitnou vodu, které je navíc stále méně a méně?

Toaleta

Další z činností, kde není potřeba používat pitnou vodu je splachování na toaletě. Navíc srážková voda je vhodnější. Jak už je uvedeno v souvislosti s praním, je měkká a nezpůsobuje tvorbu vodního kamene. Vodní kámen se tak nebude usazovat v míse a v trubkách.

Zalévání a údržba zahrady

Používání pitné vody pro zavlažování rostlin je zbytečné a mnohdy i rostlinám škodí. Pitná voda totiž obsahuje chemikálie, které rostliny nemusí snášet. Velké plus pro půdu na naší zahrádce bude i to, že srážková voda neobsahuje na rozdíl od pitné vody soli a nedochází tak k zasolování půdy.

Chci využívat dešťovou vodu. Co budu potřebovat?

I když používáním srážkové vody lze ušetřit značné finanční prostředky, tak realizace opatření a technické úpravy, které jsou nutné, vyžadují značné investice. Je potřeba zbudovat akumulační nádrže, provést patřičné rozvody, někdy je nutné pořídit čerpadlo, nakoupit filtry… Nicméně návratnost se pohybuje okolo pěti let, a to je z ekonomického pohledu velmi slušné.

J. H.