Říká se, že muž by měl postavit dům, zasadit strom a zplodit syna. Minimálně první z ,,povinností“ se dá bez větších obtíží zvládnout právě v zimním období. Navíc nemusíme kupovat pozemek ani stavební materiál. Stačí pouze sníh. A po vzoru Eskymáků můžeme mít za pár hodin nový příbytek hotový.
Samozřejmě sněhový dům nemusíme stavit jen v duchu různých úsloví, ale třeba i proto, že stylově oživí naši zahradu, která bez vánočních dekorací zřejmě vypadá poněkud opuštěně. Do stavby je možné zapojit i děti nebo známe. V Iglú se pak dají pořádat společná posezení, někdy až při teplotě kolem 15ti stupňů Celsia.
Tyto domy ze sněhu totiž fungují na principu, který umožňuje, že studený vzduch klesá dolů, zatímco nahoře se vytváří příjemné teplo. Sníh je navíc velmi dobrým izolačním materiálem a nepropouští dovnitř chlad ani vítr.
Hlavní zásadou při jeho budování je umístit vchod pod úrovní podlahy, tedy vybrat si terén, který bude v rovině, vyhloubit do sněhu potřebně velkou prohlubeň, kde se pak zbuduje dlouhá předsíň s otvorem, kterým dovnitř bude proudit vzduch, ale nikoliv mráz.
Hlavní obytná místnost, která bude navazovat na předsíň, má tvar kopule. Do ní je pak možné podle velikosti umístit třeba i stůl nebo židle či stoličky. V pravých eskymáckých příbytcích někdy nalezneme i okna z tenkého ledu. Nahoru na vršek Iglú se též doporučuje vyhloubit drobný otvor, který umožní lepší cirkulaci vzduchu.
Návodů na stavbu Iglú jistě nalezneme na internetu celou řadu, a to různých netradičních tvarů. Nejdůležitější pro naši stavbu však bude kvalita sněhu, která je podobně jako u stavění sněhuláka nebo jiných staveb ze sněhu hlavním atributem úspěšnosti našeho snažení. Pokud nám sníh taje pod rukama nebo je naopak příliš zmrzlý, vyplatí se počkat na příhodnější dobu.
Autor: Žaneta Pixová