Dřevo je stavebně velmi vděčný materiál. Má dobré izolační a mechanické vlastnosti, je cenově dostupné a při správné údržbě má dlouhou životnost. Správná údržba je však v případě dřeva asi mnohem důležitější, než u jiných stavebních materiálů. Není přitom vždy nutné sahat pro uměle vyrobené chemické přípravky.
Naopak, některé přírodní přípravky mají vlastnosti, které u chemicky vyrobených preparátů nenaleznete. Například nezatáhnou póry dřeva, které tak může dýchat a nehrozí jeho vnitřní zahnívání a plesnivění. Přírodní prostředky, kterými jsou většinou oleje, navíc zvýrazní kresbu dřeva. Musíte však počítat, že se někdy více, někdy méně, změní barevný odstín dřeva.
Nejčastěji se k ochraně dřeva používají dřevní tér, světlicový olej, lněný olej a kaméliový olej. Dřevní tér je vhodný pouze na venkovní použití proti vodě, plísním a UV záření. Vhodný pro nátěry dřevěných staveb (roubenky, sruby, pergoly, ploty, lodě, šindelové střechy…), které jsou v přímém kontaktu s povětrnostními vlivy. Pro svou aromatičnost a delší dobu vysychání není dřevní dehet vhodný do interiéru.
Na dřevěný nábytek je nejlépe použít olej světlicový. Dojde k minimální barevné změně, oživí zašlý nábytek a ochrání ho proti plísním. Dále je vhodný k ošetření dřevěné konstrukce, dřevěného obložení, podlahy, kuchyňských potřeb, hraček, hudebních nástrojů, hliněných omítek, železných konstrukcí apod. Je možné ho použít samostatně nebo do směsí dalších olejů a vosků.
K ochraně nábytku lze použít i lněný olej, který je levnější, ale jeho velkou nevýhodou je, že barevná změna ošetřeného dřeva je značná. Zvýrazňuje kresbu dřeva, zpevňuje povrch, chrání před vlhkostí a špínou, snadno se nanáší a udržuje. Lněný olej po čase dává dřevu krásnou jantarovou barvu.
Minimální ztmavnutí dřeva dosáhnete i impregnací kaméliovým olejem. Je vhodný na vnitřní i venkovní užití, chrání proti plísním, UV zářením a vlhkosti. Kaméliový olej (Camellia sinensis – čajovník čínský) je průzračný, lehce žlutavé barvy s velice nízkou viskozitou. Je netěkavý, poživatelný a v podstatě bez zápachu. Takto čistý se využívá i v kosmetice (masážní olej, vlasový olej).
Způsob ošetření dřeva je velmi snadný. Dřevěný povrch je vhodné očistit vlhkým hadříkem, necháme vyschnout a můžeme natírat příslušným olejem. Oleje je vhodné roztírat štětcem s dlouhým chlupem. Po hodině setřeme přebytečný olej a necháme jeden den schnout. Následně aplikujeme další nátěr. Je vhodné nátěr aplikovat minimálně třikrát a vždy dodržet rozestup jednoho dne.
J. H.