Pozorování přírody je složité, protože zvířata jsou plachá a člověku se vyhýbají na sto honů. Někdy je to ale hračka. Pokud si za oknem vybudujete krmítko, jistě bude na co koukat.
Společníky vám budou dělat ptáci, kterým tímto způsobem můžete zachránit život. V zimě dost hladoví, většina jejich potravy je touto dobou nedostupná, proto lidská pomoc jim přijde vhod. A kdo by rád nepomohl, když se mu na zahradu či balkon budou slétat ptáci v jinak málo oživlém ročním období?
Postavit si ale krmítko vlastní není nic složitého – neuplatňují se zde totiž žádné módní trendy, volba materiálů, velikostí a tvarů je závislá jen na vaší fantazii. Jediným aspektem, kterému musíte vyhovět, je bezpečnost. Dejte pozor, aby se o krmítko ptáci nemohli zranit – pečlivě zabruste všechny ostré hrany, zatlučte řádně hřebíky, nenechte vykukovat ostré dráty. Nejlépe je, když střecha krmítka dostatečně chrání naservírovanou potravu před sněhem či deštěm. Nehrozí pak, že by se ptačí lahůdky kazily.
Pokud však nejste dostatečně zapálení kutilové nebo na to prostě nemáte ty správné vlohy, a přece chcete v zimě ptáky pohostit, můžete si již hotové krmítko zakoupit. Kompromisem je skládačka, kterou pomocí návodu snadno sestavíte.
Krmítko by v žádném případě nemělo sloužit jako místo pro odkládání kuchyňského odpadu. Ptáci totiž mají jinak uzpůsobené trávení, zbytky z našich kuchyní jim mohou v některých případech vážně ublížit. Naopak pochutnávat si jistě budou na nejrůznějších semínkách – od slunečnic a máku až po ořechy. Klasikou na ptačím jídelníčku je sádlo a lůj. Sádla lze skvěle použít jako pojiva při výrobě „tyčinek“, které pak můžete na strom zavěsit jen tak, i bez krmítka. Stejně jako lůj.
Do krmítka také nikdy nedávejte čerstvé pečivo, těstoviny, slané, kořeněné, kynuté a uzené potraviny. Stejně tak platí, že i když je lůj vhodnou potravou, neměl by být přepálený.
Abyste na krmítku opravdu pohostili ptáky a ne kočky a kuny, umístěte je tak, aby k němu tyto malé šelmy nemohly. Pokud máte krmítko na tyči, nechte ji minimálně jeden a půl metru vysokou. Zároveň hlídejte , aby byla daleko od nejbližších stromů a jejich větví.
Pokud krmítko zavěšujete na stromy, uchránit je od nezvaných návštěv mnohdy nelze. Alespoň jim to tedy zkomplikujte a krmítko zavěste na větev pomocí dlouhého drátu nebo provázku.
Do teplých krajů sice odlétá hodně ptáků, k vám na zahradu se ale mohou slétat strakapoudi, dlaskové, brhlíci, mlynaříci, brkoslavové, hrdličky. Zcela určitě k vám přes zimu zavítají také vrabci, kosi a sýkory.