Světlo a teplo jsou hlavními zdroji energie, kterou rostliny potřebují pro vývoj. Sazeničky mnoha rostlin nemusíte v zimě pěstovat jen ve skleníku, ale o mnoho laciněji i v bytě.
Zářivka nahradí roli slunce
Umělé osvětlení sice nedokáže plnohodnotně nahradit sluneční světlo, ale sazenice, které budete později vysazovat ven, většinou nejsou příliš náročné. Pod zářivkou se jim daří dobře a po přesazení pod širé nebe pokračují běžným způsobem dál v růstu. Umělé záření má navíc tu výhodu, že dokáže prodloužit zimní den a dopřát rostlinám tolik světla, kolik potřebují.
Budete potřebovat sazeničky, tác, stínidlo, hliníkovou fólii a zářivku pro přisvěcování rostlin. Pokud ale nechcete příliš utrácet za speciální světlo, téměř tu samou práci odvede pro dočasné osvětlení také obyčejná úsporná zářivka. Použití žárovky se příliš nedoporučuje; její světelné spektrum není pro rostliny ideální a provoz je navíc podstatně dražší.
Když máte vhodný zdroj světla, můžete začít s výstavbou domácího skleníku. Nad tác se sazenicemi umístěte svítidlo se zářivkami – jejich počet závisí na počtu rostlin (na každých přibližně sto sazenic jednu zářivku). Okolo sazenic postavte ze všech stran stínidlo, obalené zevnitř hliníkovou fólií. To zajistí, že se rostlinám dostane maximum světla.
Přísun vhodného světla máte zajištěn. Nyní stačí jen dodržovat ostatní předpoklady, potřebné pro růst sazenic. Především přiměřenou dobu osvitu (některé druhy potřebují více světla), teplotu a zálivku, správnou zeminu a dostatečný prostor pro prokořenění. Na jaře pak můžete rostlinky přesadit do skleníku a přibližně od druhé poloviny května je lze začít stěhovat ven. Před uložením do skleníku přesaďte rostliny do větších květináčů – rozrostou se jim pak lépe kořeny a sazenice včas vykvetou.