Že něco chybí? Ano! Postavte plechovému miláčkovi střechu nad kapotou! Konec věčného ometání sněhu, ničení trávníku a koroze plechů. Jenže tahle poměrně složitá stavba nebo přístavba dokáže rodinný rozpočet pořádně vysát. A nebo často po finančně náročné stavbě domku peníze na garáž prostě nezbudou.
Nevadí! Existuje o něco levnější způsob, jak auto »ustájit«. Máme na mysli přístřešek na zpevněné ploše, který ochrání vaše auto před deštěm, sněhem, sluníčkem, ale i ptačími výkaly nebo na jaře před pylem z květů.
Závětrná strana domu – nejlepší řešení
Základem každého přístřešku je konstrukce, která může být ze dřeva, železa, z cihlových nebo betonových sloupků či zdí. Praktické je postavení přístřešku k boční zdi domu, kterou lze jednak využít jako zdi nosné a hlavně můžete přejít z auta přímo do domu pod střechou, což nejvíc oceníte v deštivém počasí.
Pokud se rozhodnete vyplnit boční stěny jinak než zdí, připadá kromě ohyzdných plechů v úvahu dřevo, se kterým můžete vytvářet jak nejrůznější mřížky a průsvitné stěny, tak i stěny zcela vyplněné neprůhledné a větru i dešti vzdorné.
Mít alespoň dvě z bočních stěn vyplněné je praktické i z toho důvodu, že v zimě vítr nenavane pod stříšku závěje sněhu. Proto bychom už při plánování konstrukce měli vést v patrnosti, odkud a kam nejčastěji vítr vane.
Z čeho postavit střechu?
Stříška pro automobil. Jak už název napovídá, je alfou i omegou celé stavby. Spektrum materiálů je poměrně široké, vyplatí se důkladně zvážit klady i zápory jednotlivých variant. Pokud vám zbyly tašky při stavbě domu, neváhejte a hned je využijte! Je to dobrý způsob, jak sjednotit přístřešek s vaším domem, a hlavně budete mít jistotu, že je střecha opravdu kvalitní. Ovšem pozor! Myslete na to, že tašková střecha bude mnohem těžší než třeba prkenná, a tomu je nutné přizpůsobit konstrukci přístřešku.
Další možností je plech. Jedná se o levnější variantu, ale ne vždy dobře vypadající. V poslední době se hlavně u moderních domů stále víc a víc objevují přístřešky se střechou z průsvitného plastu nebo ze skla s ocelovou konstrukcí. Jedná se sice o poměrně finančně přijatelné řešení, popravdě ale tato možnost moc parády nenabízí. Existují samozřejmě i výjimky, kdy se podaří styl přístřešku sjednotit se stylem domu, což může vypadat originálně.
Samozřejmě lze zvolit i variantu dřevěný přístřešek – dřevěná střecha. Ale používané dřevo musí být vyschlé a dobře namořené, opatřené nátěrem proti nepříznivému počasí. To aby vám stavba vydržela co nejdéle. Nezbytná je i pravidelná údržba, tedy ošetření dřeva.
Z auta rovnou do… kaluže!
Kromě konstrukce a střechy je veledůležitým prvkem takového parkovacího místa i jeho »podlaha«. Nikdo přece nemá chuť parkovat v hluboké kaluži nebo se každé ráno brodit kluzkým blátem. Je třeba se držet určitých pravidel…
I když by travnatý koberec v přístřešku vypadal dobře, je nutné myslet na to, že kola vozu trávník během chvilky změní v oraniště.
Jak neparkovat v tůni?
1) Ze všeho nejdřív je třeba zajistit, aby byl podklad dokonale zpevněný a propustný pro vodu. Proto se pro něj používá kamenná drť, štěrk nebo písek. Dá se ale použít i rozdrcený stavební odpad – suť, což je finančně atraktivní řešení.
2) Nejlepší řešení pro podlahu parkovacího stání je dlažba. Pokud se pro ní rozhodneme, musí na zpevněný podklad přijít ještě vrstva jemného písku, do které se jednotlivé dlaždice uloží. Co se týká dlažeb, mezi nejoblíbenější patří tzv. zámková dlažba či jiné betonové tvarovky. Dobře vypadá i kámen nebo kabřincová cihla. Dobrý a hlavně praktickým tipem je použití tzv. zatravňovací dlažby, která má otvory pro snadný odtok vody. Dlažba musí mít vždy alespoň mírný sklon, aby nedocházelo k tvorbě kaluží. Případně je nutné doplnit podlahu o systém malých kanálků.
3) Pokud se pustíte do dlažby, myslete na to, že musí mít určitý sklon nebo kanálky, aby se pod přístřeškem nedělaly kaluže. Jednodušší a levnější způsob je pokrýt plochu drceným kamenivem.
4) Nikdy nenechávejte místo pro stání s travnatým povrchem, protože se zpravidla neubráníte vyjetým kolejím, v dešti blátu a hlavně vlhkosti, která podporuje korozi.
Několik rad na závěr
Až se budete rozhodovat, jaký typ přístřešku zvolíte, myslete na to, že by měl architektonicky ladit k vašemu domu. Ke klasické chaloupce se třeba nehodí plastová střecha s ocelovou konstrukcí apod. Přístřešek si postavte pokud možno v dostatečné blízkosti od domu, jednak kvůli tomu, abyste to neměli daleko, ale také proto, že v zimě vám teplo sálající ze zdí ochrání aspoň částečně auto před zmrazením. Konstrukce i střecha musí být dostatečně pevné, aby unesly tlak sněhu i náraz větru.