Toužíte po bydlení v domě ze slámy, ale nevíte, jestli jeho stavba není příliš náročná? Pak se pusťte do čtení následujícího článku, který vám snad alespoň v obecných rysech poradí co a jak.

Nebude v tomto článku popisovat výhody a nevýhody stavění domu ze slámy. O tom už bylo napsáno mnoho článku. Zastánce stejně není třeba přesvědčovat a odpůrce nepřesvědčíme. Podíváme se však na to jak postupovat, pokud si dům chceme postavit.

Pro domy stavěné ze slámy je typické, že se ve většině případů jedná o racionální stavby, u kterých nemůžete očekávat futuristické architektonické návrhy. Prostě v tomto případě platí, že v jednoduchosti je síla.

Základem je tedy sehnat si dostatek slámy. Rozhodně je nejlepší domluvit se s nejbližším zemědělcem. Téměř v každé obci najdete nějaké to zemědělské družstvo či soukromě hospodařícího zemědělce. Pokud si slámu budete moci koupit od nich, máte vyhráno. Ušetříte totiž značné finanční prostředky na dovozu slámy. Slámu je pak ještě nutné nechat pořádně vysušit a stlačit do stavebních bloků. Jaké budou velikosti, záleží jen na vás.

Pokud máte slámu, můžete se pustit do stavby obvodové konstrukce. Tu je v případě slaměného domu nejlepší udělat samozřejmě ze dřeva. Jen musíte například rozteče trámů přizpůsobit velikosti slaměných cihel. Do dřevěné konstrukce pak pěchujete slámu a nakonec ji omítnete. Samozřejmě hliněnou omítkou. Lepší materiál na slaměné zdi totiž nenajdete. Zdi musí dýchat a hliněná omítka jim to umožní. Stavba slaměného domu není nijak složitá a zvládne ji každý trochu zručný člověk. Při vynaložení velmi nízkých finančních nákladů tak získáte dům, který je možné označit za nízkoenergetický.

 

J. H.