Třídíte odpad? Skvělé! Ale jak jste na tom s vyhazováním věcí do kanalizace? Kampak vyléváte olej po smažení řízků? A kam vyléváte lák z kyselých okurek? A dámy, co odličovací ubrousky, neházíte je náhodou do záchodové mísy?
Až se příště budete chystat do toalety hodit něco jiného, než je toaletní papír a do dřezu něco jiného než vodu po mytí nádobí, vzpomeňte si , že toaleta ani dřez nejsou odpadkový koš. I zacházení s odpadní vodou má totiž svá pravidla.
Jaké jsou nejčastější neřesti v českých domácnostech a kam tyto věci opravdu patří?
Hygienické potřeby
Pleny, vložky, tampony, kosmetické ubrousky či vatičky na čištění uší končí často v záchodové míse. To je ale špatně, všechny tyto věci patří do běžného směsného odpadu. Po vhození do toalety se totiž mohou zachytit v potrubí a může dojít k ucpání kanalizace. Navíc jejich likvidace v čistírně odpadních vod je náročná.
Zbytky z kuchyně
Zbytky jídel, ovoce, zeleniny, někdy dokonce i masa či rozmělněné zbytky z drtičů odpadů, to vše také denně končí v odpadních vodách. Přitom by své místo měly mít ideálně v bio odpadu nebo na kompostu. Největší problém představuje čištění odpadních vod a jejich vypouštění nazpět do přírody.
Tuky a oleje
Z pánve rovnou do dřezu – takto to činí naprostá většina populace, ale to je špatně. Použité oleje a zbylé tuky patří v plastové láhvi do sběrného dvora, nebo alespoň do směsného odpadu. Tuky totiž v odpadních vodách hrudkovatí a zachycuje na sebe další příměsi, to způsobuje ucpávání čerpadel a nánosy brání volnému odtoku odpadní vody. Navíc jejich odstraňování není nijak lehké.
Léky, kapky, sirupy
Ano, i léčiva často končí v odpadních vodách. Bohužel ale nejsou čističky odpadních vod schopny některé látky zachytit a mohou tak skončit opět ve volné přírodě. Nepoužité a prošlé tablety byste měli odnést zpět do lékárny, ti už si s jejich správnou likvidací poradí.
Sandra Špačková