Líbilo by se vám přijít domů a nemuset hned svítit? Uvítali byste, kdybyste při nočních pochůzkách po bytě nemuseli rozsvěcet a budit celou rodinu? Co byste řekli na svítící rostliny? Nesmysl, říkáte si? Kdepak to je hudba blízké budoucnosti.
Vědcům z americké biotechnologické společnosti Bioglow se podařilo s pomocí genetických modifikací vyvinout svítící rostliny. Ispiraci hledali v přírodě – u světlušek, které disponují bioluminiscencí (tedy schopností v noci svítit).
Starlight Avatar
První květina, která svítí, získala jméno Starlight Avatar a jak jistě správně hádáte, jméno získala po světoznámém filmu Avatar a podle záře, kterou rostlina vydává.
Rostliny se schopností samostatně svítit považuje společnost Bioglow za budoucí alternativu ke klasickým elektrickým zdrojům osvětlení. Věří, že pokud by se podařilo vypěstovat dostatečně velké a silně zářící rostliny, získali bychom čistý a udržitelný zdroj světla, který by mohl sloužit například k osvětlení zahrad, podél dálnic nebo silnic.
Za vznikem stojí genetické modifikace. Do chloroplastů okrasných rostlin rodu Nicotiana alata je vpravena informace z mořských bakterií, které přirozeně disponují bioluminiscenční schopností.
Jakmile rostlina začne růst, začne produkovat svítící chloroplasty v celém svém těle. Intenzita vydávaného světla je srovnatelná se svitem hvězd. Rostlina Starlight Avatar dokáže žít dva až tři měsíce.
První rostliny již na trhu
Pár desítek takových rostlin se před časem objevilo na internetové aukci ve speciálních boxech, kde se nechávají růst do té doby, než je jim nádoba malá, poté je nutné je přesadit, ostatně jako všechny rostliny. Potřebují maximální vlhkost, teplotu až 26 °C. Nesnesou přímé slunce, to by rostliny zahubilo během pár dní.
- Vědci sice stojí teprve na začátku vývoje, ale vývoj vypadá velmi slibně. V blízké budoucnosti by se chtěli zaměřit na vypěstování rostlin s více barevnými odstíny záře a především mají v úmyslu zvýšit její intenzitu.
S.Š.
foto: © bioglowtech.com, Dr. Alex Krichevsky, Ph.D., MBA.