Minulé dvě soboty pořádala Česká společnost ornitologická spolu se Správou Krkonošského národního parku tradiční akcí Vítání ptačího zpěvu. Celkem šesti vycházek s ornitologem se zúčastnilo přes 150 návštěvníků.
Skupinky rodičů s dětmi různého věku za doprovodu RNDr. Jiřího Flouska, pracovníka Správy KRNAP, prošly po předem vybrané trase. Společně se zastavily na různých místech, aby se zaposlouchaly do hlasů ptáků, určily je a případně za pomoci dalekohledů i pozorovaly. Součástí trasy bylo i tradiční stanoviště, kde členové České společnosti ornitologické prováděli praktický odchyt a kroužkování ptáků. Kromě běžný druhů jako sýkory a pěnkavy viděli stehlíka obecného pěnici slavíkovou.
Co dělat, když najdeme ptáče na zemi?
V průběhu vycházky byli návštěvníci také poučeni, jak se chovat k ptáčatům, která mohou v přírodě nalézt. V minulých letech se často opakovaly případy, kdy lidé na zemi našli ptačí mládě, a v domnění, že potřebuje pomoc, je odnesli do útulku. Postarat se o takové ptáče bývá občas za hranicí lidských možností. Přitom nejlepším řešením je pouze zvednout mládě ze země a posadit je na nejbližší větev stromu, aby bylo v bezpečí před toulavými kočkami. V blízkosti většiny takto nacházených ptáčat se totiž pohybují jejich rodiče s potravou a ti se o své potomky postarají zdaleka nejlépe.
Zdroj: KRNAP