Především začátek února bývá ve znamení sněhu a mrazu, ke konci ale přibývá slunečních dnů a zahrada se začne pomalu probouzet.
Tajícím sněhem se na světlo prodírají první poslíčci jarního období – sněženky, talovíny, ladoňky aj.
Začíná tak období, kdy se zahradě můžeme začít věnovat.
Do čeho se můžeme v únoru na zahradě pustit?
- V případě, že teprve budete trávník zakládat, je třeba připravit terén. Jakmile sejde sníh, je třeba vyházet kameny, kořeny a plevel případné hroudy roztlouct a zlepšit kvalitu půdy přidáním rašeliny. Pokud už trávník máte, měli byste na něj vstupovat spíše jen výjimečně. V opačném případě by se mohla již probuzená stébla trávy polámat a uhynout. Až se oteplí a přestane mrznout, doporučuje se trávník posypat prosetým kompostem.
- Kompost obraťte a provzdušněte.
- Prořežte popínavé rostliny.
- Očistěte trvalky.
- Jabloně, hrušně, okrasné dřeviny, stejně jako živý plot a neopadavé listnaté keře proklestěte a prořezejte.
- Za bezmrazých dnů a po delším suchu zalévejte všechny stálezelené dřeviny.
- Okrasné i užitkové záhonky pozvolna připravujte na výsadbu. Pokud jste neryli na podzim, poryjte nyní, aby semena plevelů ještě stihla vymrznout a po pár týdnech pohnojte. Vysévejte ale až v březnu či dubnu. Začít můžete ale již s předpěstováním – v bytě či ve skleníku. Lze vysévat letničky, petúnie a pomalu rostoucí druhy. Ze zeleniny je možno vysévat rajčata, papriky, bazalku, majoránku a mnoho dalších. Ve skleníku můžete předpěstovávat cibuli a zelí.
- Ze zimního uskladnění vyzvedněte dosny. Hlízy očistěte a případně rozdělte a mělce vysaďte do tepla. Substrát udržujte vlhký.
V neposlední řadě nakupujte osivo a objednávejte sazenice. Zkontrolujte a očistěte všechny zahradní pomůcky a nádoby, ať jste na zahradnickou sezónu plně připraveni.
Kdy začínáte s prací na zahrádce vy?