Podzim je v plném proudu. Zahrádkáři by se v tomto období neměli soustředit pouze na podzimní práce (sklizeň apod.), ale pomalu je nutné začít zahradu chystat na příchod zimních měsíců.
Zazimování zahrady nemusí být složité
Každý zahrádkář ví, že chce-li mít i napřesrok krásnou zahradu, musí věnovat spoustu času a energie jejímu zazimování. Správnou péči eliminujete možnost poškození či úhynu rostlin, dřevin i trávníku. Před samotným zazimováním byste si měli projít nabídku vybavení pro dům a zahradu, přičemž se není od věci zaměřit na slevové kupóny. Pak si totiž budete moci za příznivější cenu pořídit náčiní, které vám se zazimováním zahrady pomůže, aby bylo snazší a rychlejší.
Postarejte se o trávník
Z trávníku shrabejte spadané listí a větvičky, které nepalte, ale použijte na kompost. Díky poukazům a kuponum 4home či jiné e-shopy si navíc lze levněji pořídit vysavače listí či drtiče větví, jež vám celou činnost značně usnadní. V každém případě byste měli trávník naposledy posekat. Tráva už by ale neměla být příliš nízká, aby jí neuškodily stále častější mrazy. Trávník je také vhodné provzdušnit (např. za pomoci vertikutace) a zároveň byste jej měli ošetřit hnojivem, a to ideálně s větším množstvím draslíku, jenž napomáhá trávě přezimovat. K hnojení by mělo každopádně dojít nejpozději na konci října.
Nezapomeňte ani na dřeviny
Ačkoli jsou dřeviny proti zimním podmínkám poměrně odolné, stejně byste je měli na nastávající období náležitě připravit. Máte-li na zahradě nějaké choulostivější druhy, obalte je netkanou textilií či jutou. Pokud máte u některých dřevin opory, měli byste je řádně zkontrolovat, protože silný zimní vítr může napáchat velké škody. Sloupovité jehličnany svažte, neboť je může poškodit těžký sníh. Postarat se je samozřejmě nutné rovněž o nižší keře, jejichž spodní část chraňte suchých listím anebo větvičkami. Před zimou se také ještě lze vrhnout na poslední letošní střih.
Připravte na zimu i záhony
Po závěrečné sklizni nakypřete záhony rycími vidlemi, čímž zlepšíte jejich úrodnost. Můžete jim také dodat živiny za pomoci hnojiva či kompostu. Chcete-li ještě na podzim něco vysázet, sáhněte po ozimích druzích cibule, česneku, špenátu anebo salátu. Proti mrazu byste je ovšem měli chránit netkanou textilií. Zaměřte se rovněž na květinové záhony, na nichž by pochopitelně neměly zůstat letničky, přičemž trvalky je vhodné seříznout. K citlivým druhům, jako jsou např. růže, dejte přikrývku z chvojí, případně k nim alespoň nahrňte více zeminy.
Zazimujte i skalku, jezírka a rybníčky
Máte-li na zahradě skalku, během podzimu odstraňujte spadané listí a větvičky. Přes zimu by zde neměl být ani plevel. Pokud ovšem máte choulostivější druhy skalniček, v těchto místech skalku naopak zakryjte větvičkami jehličnanů. V dostatečném množství by měla být přítomna kamenná sutina, jež chrání kořeny rostlin před mrazem. Z jezírek před nástupem opravdu chladných měsíců vyjměte méně odolné rostliny (např. lekníny) a umístěte je do vhodnějšího prostoru. Máte-li na zahradě rybníček s rybami, měli byste se postarat o to, aby hladina trvale nezamrzla. K tomuto účelu si lze např. pořídit polystyrénové plováky.
Pozornost věnujte i zahradnímu náčiní
Na podzim je na zahradě ještě spousta práce, nicméně jak se začne blížit zima, měli byste začít pomalu myslet i na zazimování náčiní. To je vhodné pořádně očistit a případně i naolejovat. Následně jej umístěte do suchého prostředí, protože zejména kovové výrobky mohou přes zimu zrezivět. Na žádné vybavení by koneckonců nemělo pršet ani sněžit. A určitě nezapomeňte vypustit vodu ze sudů, nádrží a dalších nádob. Voda by navíc neměla zůstat ani v hadicích a trubkách, které by mohly popraskat. Zazimování zahrady zkrátka dá práci, ale není to žádná věda.