Ve zdravotnických zařízeních vědí, jak s rouškami a kontaminovaným odpadem správně nakládat, co ale my ostatní?
Jak správně nakládat s použitými rouškami a co dělat s odpadem, když máme v domácnosti někoho nakaženého?
Je důležité myslet na to, že vir přežije na předmětech až dva dny a podle toho se chovat.
Jednorázové roušky
Roušky na jedno použití je nutné měnit nejpozději po 2 až 3 hodinách nebo jakmile provlhne. Vhlká rouška se totiž stává zcela propustnou. Použitou roušku vyhazujeme do komunálního odpadu, nejlépe v plastovém sáčku. Po vyhození je nutné si umýt či desinfikovat ruce!
Roušky na opakované použití
Pokud máme roušku na opakované použití, je třeba s ní manipulovat opatrně. Látkové roušky je nutné měnit nejpozději po 2 hodinách nebo jakmile provlhnou. V žádném případě ji nedávejte do kapsy, nebo nepokládejte na stůl. Opatrně ji sundejte a dejte vyprat, alespoň na 60 stupňů. Nezapomeňte si pečlivě umýt ruce. Po usušení roušku přežehlete.
Co dělat s kontaminovanými rouškami a s odpadem?
Pokud jsme v domácnosti s někým nakaženým nebo jsme v řízené karanténě s podezřením na koronavirus. Je třeba roušky a také kapesníky! uložit do plastového pytle na odpadky a po naplnění jej pevně zavázat. Je ideální pytel zabalit do druhého igelitového pytle, opět pevně zavázat a hodit do popelnice na směsný odpad. Nikdy neodkládejte tyto zavázané pytle mimo kontejnery, abyste neohrozili zdraví popelářů. Po manipulaci s odpadem je nutné si důkladně umýt ruce!
Zdroj: szu.cz
a ja si celou dobu rikala co se deje s odpadem po nakazenych. Nedeje se nic proste lezi v popelnici a kontaminuje prostredi.