Asi jste si všimli, že cena dřevěných pelet se během roku docela výrazně mění, cenový výkyv dělá i 15 %, což na obyčejné dřevěné palivo není zrovna málo.
Kdyby tohle udělala elektřina nebo zemní plyn během roku, noviny by byly plné titulků a lidé by škrtili kohoutky radiátorů.
Čím to tedy je, že cena dřevěných pelet tak výrazně roste a pak zase mohutně padá?
Zásadní vliv na to mají dvě věci cena piliny v ročním období a očekávaná sezónnost prodeje paliv.
Zatímco, každý chápe, že v květnu je poptávka zákazníků po peletách na topení minimální, na podzim velmi vysoká a v lednu se často stane, že spotřeba dřevěných pelet je výrazně vyšší než jejich aktuální výroba, s vazbami na dřevařství už to tak zřejmé není.
Pelety vznikají v Evropě jen z přirozeně vznikajícího odpadu na pilách při pořezu kulatiny. Dá se zjednodušeně říci, že kolik pilin v daném období vznikne, tolik se nejpozději do týdne pelet na peletářském závodě vyrobí. I kdyby měla pila obrovské skladovací možnosti, pilina po čase degraduje, začíná fermentovat neboli zahnívat, to snižuje její výhřevnost a také mění její barvu. Tedy cílem každé pily či peletárny je vzniklou pilinu co nejdříve přeměnit do podoby našich dřevěných válečků – pelet.
Jenže těžba dřeva přes masivní rozvoj techniky je stále přírodou ovlivněný proces. Jak napadne metr sněhu či je extrémní vlhko, do lesa se prostě pro stromy nedostanete. Těžbu také ovlivňuje sezónnost kácení dřevin, buky můžete těžit jen v zimě, modříny či borovice mají také svůj ideální čas kvůli množství pryskyřice.
Tedy klidně se v opravdových zimních měsících může stát, že dřevo pilám chybí, relativně velké množství dřevního odpadu pily také spotřebují pro vlastní vytápění areálů a současně spotřeba u zákazníků letí nahoru. V Čechách je situace většinou klidnější, protože nás zachraňuje velká nadvýroba pelet, ale evropsky může krátkodobě nedostatek pelet na trhu nastat.
Tohle všechno výrobci pelet jako Waldera vědí a dokáží predikovat. Je jim jasné, že na jaře je suroviny díky nastartovanému stavebnictví a tedy výkonu pil dostatek a současně je zejména poptávka po peletách ze zahraniční minimální. Proto motivují velkými slevami koncové zákazníky, aby si roční spotřebu dřevěných pelet nakoupili na sklad ještě před prázdninami a ušetřili tisíce korun. Když to popíšeme úplně otevřeně, v zimě se nikdo nechce domkaři zabývat, potřebujeme mít kapacitu pro velké zákazníky – školy, domovy seniorů, firmy. A nabízíme za to dobrou odměnu, výraznou slevu za včasný nákup do skladu a dobrý pocit, že se nás zimní výkyv cen reagjící na velkou poptávku netýká.
Zákazníci Waldery tohle dobře vědí a naše prodeje v květnu a červnu většinou trhají rekordy. Buďte stejně rozvážní jako oni a objednete si naše dřevěné pelety nejvýhodněji.