Vyplatí se fotovoltaika?
Vyšší pořizovací náklady mohou mnoho lidí odradit od ekologické varianty výroby elektřiny, návratnost investice je přitom méně než 10 let.
Buďte soběstační, ušetřete a využijte sluneční svit jako energii pro domácnost.
Elektřina skoro zadarmo
Stále se zvyšující cena plynu a elektřiny od velkých dodavatelů se zákazníkům nelíbí. Jedním ze způsobů, jak se vymanit z platby vysokých poplatků, je přechod na soběstačnou produkci elektrické energie pomocí slunečního záření. Fotovoltaika zažívá nebývalý rozmach. Proč lidé přecházejí na „domácí výrobu“ elektřiny?
- Výrazně ušetří na nákladech za elektřinu.
- Zajistí domácnosti elektrickou soběstačnost.
- Vědí, že elektřina byla vyrobena ekologickým způsobem.
- Investují do své budoucnosti.
- Sníží pořizovací náklady díky státní dotaci.
Sluneční energie výrazně ušetří náklady
Díky solární produkci elektřiny můžete ušetřit až 70 % nákladů za elektřinu. Finanční návratnost investice pak souvisí s aktuální cenou od distributora, efektivitou využití energie ze slunce i pořizovací cenou fotovoltaického systému. Obecně se uvádí, že návratnost je 7–10 let.
Aby se vklad do energetické soběstačnosti navrátil co nejdříve, je důležité solárně vyrobenou elektřinu spotřebovávat co nejefektivněji přímo v domácnosti. Můžete jí zásobovat domácí spotřebiče, tepelné čerpadlo či filtraci bazénu a přebytečnou energii ukládat do akumulačních baterií či zásobníků. Přebytky lze také prodávat dodavateli do sítě, ale tato varianta není nijak zvlášť výhodná, více se vyplatí energii zpracovat či uložit pro pozdější vlastní spotřebu.
S dotací se pořizovací investice vrátí rychleji
Na pořízení fotovoltaické elektrárny můžete získat státní dotaci až do výše 50 % nákladů. Dotační program Nová zelená úsporám tak majitelům rodinných domů přispívá až 170 000 Kč, zažádat si však musíte do konce roku 2021. Díky ekologické výrobě pak ročně ušetříte planetě až 900 kg emisí CO2 (v případě elektrárny o výkonu 1 kW).
Je fotovoltaická elektrárna vhodná i pro váš dům? Rozhoduje konkrétní poloha i jeho orientace podle světových stran, úhel dopadu slunečních paprsků a jejich intenzita. Dále budete potřebovat dostatečnou plochu pro umístění solárních panelů – pro výrobu 1 MWh ročně potřebujete asi 8–10 m2. Nejvhodnější je jižní směr se sklonem 30–35°. Při dostatečném množství solárních panelů pak může být i váš dům zcela energeticky soběstačný.
Foto: Jonathan Petersson, Pexels