V dnešní době věčného zdražování stoupají také ceny plynu a elektřiny. Lidé tak masově přecházejí na topení dřevem a není se čemu divit. Vždyť za topení v rodinném domě dá běžná rodina ročně v průměru 30 tisíc korun, za topení uhlím asi 20 tisíc.
Při topení dřevem se vlezeme do slabých 18 tisíc korun ročně, což je nemalý rozdíl. Navíc při jeho samovýrobě a zpracování můžeme tuto částky sklepat až o neuvěřitelné dvě třetiny z celkové ceny. Výhodou topení dřevem je navíc jeho dostupnost, obnovitelnost a větší míra ekologičnosti.
Pojďme se tedy zaměřit na palivové dřevo. Můžeme ho rozškatulkovat na několik typů. První je dřevo měkké,zde řadíme stromy jako je například smrk, borovice či modřín., Následují tvrdé dřeviny,do kterých řadíme buk, dub, habr a jiné. Za zmínění stojí i dřeviny ovocné. Co se týče ceny, nejdražší je dřevo tvrdé a ovocné. Za 1 m3 tohoto dřeva zaplatíme v průměru až 1700 korun, kdežto za 1m3 dřeva měkkého asi 1100 korun. Nutno ovšem podotknout, že z toho širokého výčtu má největší výhřevnost habr, tomu na paty šlape buk a těsně za ním se drží dub.
Další alternativou je topení peletami nebo briketami. Ty vznikají lisováním, nejčastěji dřevěných pilin. Pelety mají velice nízký obsah vody, maximálně do 10%, jsou ale o něco finančně náročnější, než známé brikety. Mají extrémní hustotu a využívají se jako kvalitní a ekologické palivo. K porovnání čerstvé dřevo má asi 50% vlhkosti, pokud ho správně skladujeme a necháme vyschnout, drží se jeho vlhkost okolo 10%.
V neposlední řadě pokud topíme dřevem i v krbu, vzniká tak jedinečná atmosféra plápolajícího ohně, kterou nám v žádném případě plyn ani elektřina neposkytne. Zejména s nadcházejícím vánočním obdobím se tato možnost stává velice příjemnou a stmelující rodinné příslušníky, při chladných zimních večerech.