Počasí za okny už pomalu připomíná jaro, a pokud jsme svou pozornost ještě nezaměřili i na truhlíky za oknem, je nejvyšší čas to udělat. Ať již patříme k těm, kteří sází rok co rok stejný druh truhlíkových květin, nebo naopak přes zimu hledají v různých časopisech či na internetu nové tipy na originální rozkvetlou záplavu, nebo u nás budou mít truhlíky letos premiéru.
V případě, že jsme květiny za okny ještě nepěstovali, měli bychom začít nákupem vhodných nádob a držáků, vybrat si můžeme z různých tvarů a velikostí, s výběrem těch nejvhodnějších k našemu typu oken, případně podle druhu květin, jež plánujeme pěstovat, nám obvykle poradí v různých hobby marketech.
Společnou otázku, kterou řeší truhlíkářští začátečníci i zkušení pěstitelé, je jakou zvolit sadbu. Sáhnout můžeme po oblíbené tradici – muškátech, petúnii nebo begonii, jež se nám odmění pestrobarevnou záplavou květů.
Za úvahu ale stojí i léčivé bylinky jako máta nebo šalvěj. Máta, která kvete jemně fialovými květy, svou charakteristickou mentolovou vůní navíc odpuzuje od oken i různý hmyz. Máta se hodí se nejen do nápojů, ale i do polévek nebo salátů.
Šalvěj, ať již kvetoucí drobnými červenými či modrými kvítky, je nejen pastvou pro oči, ale bylinku je možné použít i do různých čajových směsí. Čerstvé listy se už ve starověkém Římě používali jako koření do různých pokrmů, podobně jako dnes petrželku. Ochutit s ní můžeme bylinkové máslo i různé saláty.
Většinu z květin do truhlíků je třeba předpěstovat doma při pokojových teplotách, ideální doba výsevu je právě březen. V dubnu pak rostlinky ,,přepichujeme“ do připravených truhlíků naplněných substrátem. Některé druhy rostlinek můžeme koupit už předpěstované v květinářstvích či marketech.
Než dáme truhlíky ven, měli bychom počkat do ,,třech zmrzlých“ – tedy zhruba do poloviny května. Pak se již obvykle nemusíme bát, že nám okna vedle rostlinek ozdobí i jinovatka.
Autor: Žaneta Pixová