Renovace starých půd se u nás v současné době stává stále častějším způsobem úpravy rodinného domu. Souvisí nejen se snahou využít každý volný prostor v bytě, ale i s aktuálními trendy v bydlení. Nejedná se však v žádném případě o levnou záležitost, půdní vestavby představují finančně náročné úpravy, které navíc přinášejí řadu otázek technického charakteru. Několik z nich si nastíníme…
Plánujete renovovat půdu sami?
I odborně a technicky složitou záležitost, jakou je půdní vestavba, je možné zkusit zvládnout svépomocí. Ovšem ne na všechno budete stačit sami. Na některé věci bude přece jen rozumné povolat odborníky. Pokud například chcete řezat do krovu, je pro vás nepostradatelný statik. Na internetu samozřejmě lehce najdete spoustu rad ohledně rekonstrukce podkroví, ale nedůvěřujte všemu. Osobnímu názoru profesionálů, kteří vše viděli na vlastní oči, se internetová poradna nevyrovná. „Při prvotním zájmu doporučuji prohlídku půdy ve složení technik, projektant a zákazník. Zákazník projeví svá přání, projektant tomu dá myšlenku a technik to podle projektu postaví,“ uvádí Ing. František Vlasák, který se půdním vestavbám věnuje teoreticky i prakticky již patnáct let.
Myslete dopředu
Představte si, že jste ve fázi plánování celé vestavby. Ještě jste ani nezačali vyklízet nastřádané harampádí a už byste měli myslet na nový nábytek? Je to pravda – pokud totiž už v projektu myslíte na vestavěný nábytek (ten je pro podkroví nejvhodnější) a jeho rozmístění, vyhnete se následnému přesouvání skříní a elektrospotřebičů. To kvůli nevhodně zvolené dispozici, kdy se nábytek pod zkosenou část místnosti prostě nevejde. V opačném případě můžete efektivně využít slepé kouty místnosti například pro úložné prostory.
Problémem bývá nedostatek světla
Klasickým strašákem je u půdních místností nedostatek světla. Dá se to řešit různě, třeba střešními okny, vikýři, nebo okny ve štítových zdech. Při rozmisťování střešních oken není na škodu myslet nejen na světové strany, ale také na skleněné a zrcadlové plochy, které chcete v místnosti mít – odrážené světlo vás může nepříjemně oslňovat. Při plánování vikýře přemýšlejte nad tím, zda se bude hodit k fasádě a celkovému stylu domu, vypovídá totiž o vašem vkusu. Jestli máte obavu z tropických veder v letních měsících, inženýr Vlasák radí: „Nebojte se požadovat po projektantovi co nejvyšší světlé výšky místností pro větší kubaturu vzduchu. A také nešetřete na tepelné izolaci, nebo budete v létě litovat.“
Stavba podkroví může vyvolat sousedské spory
Samostatnou kapitolou jsou úpravy půdních prostor v domech s více vlastníky. Při koupi podkrovního bytu důkladně studujte smlouvy, stavební plány a nezapomeňte nahlédnout do pozemkové knihy. „Pokud byt nesouhlasí se stavebním povolením, hrozí problémy s úřady a spoluvlastníky. K dispozici by měl být také posudek o stavu elektroinstalace a komínu. Kromě toho se vyplatí vyjádření statika a dobře prohlédnout by si kupec měl i zbylé části domu,“ říká Mirka Klímová, výkonná ředitelka společnosti Hot Reality Plus. Když nebudete dostatečně obezřetní, může se dokonce stát, že budete nuceni přispívat na renovaci bytů vašich sousedů.
Přes všechna úskalí a problémy, kterým se sotva vyhneme při realizaci půdní vestavby, se dá říci, že mít doma nevyužitou půdu je možné přirovnat ke zbytečnému přepychu.
Autor: Jana Světlá