Také byste v zimě rádi trochu přilepšili ptáčkům na své zahradě nebo jen tak v parku. Tak směle do toho. Je to velmi prospěšná věc a ptáčci vám budou jistě velmi vděční.
Jen dodržujte několik málo zásad tak, abyste ptáčkům neublížili. V dnešním článku vám poradíme jak na to.
Někteří ptáčci nás přes zimu opouštějí a vydávají se do teplých krajin, kde je dostatek potravin. Jiní zůstávají, nebo přibudou další. Ti zejména během tuhých zim velmi uvítají, kdy jim občas něco přichystáte do krmítka.
Přichystat krmení můžete ptáčkům kamkoli. Nejvhodnější je samozřejmě krmítko. Ovšem klidně jim můžete potravu nasypat i na zem. Ptáčci se určitě nebudou zlobit.
Ptáčci snědí téměř vše. Ovšem ne každá lidská dobrota jim udělá dobře. Některé lidské pochoutky je mohou dokonce zabít. Vhodné jsou určitě ovesné vločky, strouhaný rohlík, maso, strouhaná mrkev, tvaroh a samozřejmě sádlo či lůj. Zapomeňte však na sůl. Tu musíte zcela vynechat.
Nejvděčnější však ptáčkové budou za přírodní semena, která jste během podzimu a léta nasbírali. Vhodná je zejména slunečnice, proso, konopí, mák, lněné semínko, řepka. Opravdivou pochoutkou jsou pak oříšky. Zejména vlašské a lískové.
Při krmení ptáčků se také zásadně vyvarujte zkaženým potravinám. Rozhodně nekrmit kořeněnými a uzenými výrobky.
Labutě, ale například i rackové pak mají nejraději měkké pečivo. Samozřejmě opět bez soli. Nepoužívejte ani příliš tvrdé pečivo, které může ptákům poranit jícen. Nic nezkazíte ani nesolenými těstovinami, či rýží.
Vybavte se tedy rohlíky a vydejte se třeba s dětmi k nejbližší vodní ploše krmit labutě. Ptáčkům tak pomůžete a vy budete na čerstvém vzduchu.
J. H.