Voda je jednou z nejcennějších surovin. Každý dům musí mít přístup k vodě a vzhledem ke stoupajícím cenám za vodné a stočné se nabízí zvážit vybudování vlastní studny.
Vyplatí se mít vlastní studnu? A co vše je pro zřízení studny potřeba?
Běžně se budují dva druhy studní – kopané a vrtané. Zatímco kopané jsou vhodné pro čerpání velkého množství vody, jsou širší, méně hluboké a dražší. Vrtané studny jsou hlubší, s menším průměrem, levnější a nenabízí takový objem vody.
Ještě než se pro studnu rozhodnete definitivně, vypravte se na úřad. Hloubit studnu totiž nelze jen tak. Jedná se totiž o vodohospodářské dílo a k jejímu zřízení budete potřebovat prováděcí projekt prací a povolení jak vodohospodářského, tak stavebního úřadu.
Studnu nemůžete kopat svépomocí. Po získání patřičných povolení je potřeba si na práce poptat studnařskou firmu.
Při volbě místa pro studnu je nutné dodržovat striktní pravidla jako odstup od kompostu, jímky, chemicky ošetřeného zemědělství, jiných studní atd.
Budování studny začíná hydrogeologickým průzkumem. To probíhá tak, že se provede průzkumný vrt a zhodnotí se podloží o kvality vody.
Na základě výsledků a vašich požadavků na spotřebu vody, se poté dojde k rozhodnutí, jaký typ study bude nejvhodnější.
Vrtaná nebo kopaná?
Nejčastěji se budují studny vrtané o průměru do 25 cm (S šířkou studny se snižuje výška vodního sloupce.). Hloubka takové studny může dosahovat až několika metrů. Platí, že čím hlouběji, tím kvalitnější voda. U vrtaných studní bývá zásoba vody nižší a snadněji se vyčerpá.
To by se nemělo stát u studny kopané. U těch bývá zásoba vody výrazně vyšší. To se ale odrazuje na pořizovací ceně. Cena za jeden metr kopané studny je 5000 až 8000 Kč oproti 2000 Kč za metr vrtané studny.
Pokud se chcete ve svém domě zcela zbavit závislosti na vodovodním řadu, je dobré zvážit vybudování vlastní kořenové čističky. Jejím pořízením se zbavíte i poplatkům za stočné.
S. Š.