Sice už pár let není povinností majitele nemovitosti starat se v zimě o schůdný stav chodníku před svým domem, ale praxe je jiná. Řada měst a obcí na zimní údržbu zcela rezignovalo a tak vlastníkům domů nezbývá nic jiného, než si před svým domem uklidit. Ovšem i když chodník před domem uklízí obec, je nutno se často postarat  o průchod předzahrádkou a o prostory na dvoře domu, atd. Je potřeba odházet napadaný sníh a použít nějaký posypový materiál proti náledí. Jaký však zvolit? Je lepší používat sůl, písek, štěrk, popel či piliny?

Nejvíce lidí asi sáhne po soli, která je osvědčeným materiálem a nelze ji upřít výraznou efektivitu. Jisté omezení je venkovní teplota. Sůl nemá cenu používat při teplotách nižších než asi -7 °C. Pod touto teplotou již neprobíhá chemická reakce, která vede k rozpuštění ledu. To však není největším problémem při používání soli. Mezi další úskalí použití posypové soli patří zdravotní potíže, které způsobuje psům a kočkám, kdy poškozuje povrch jejich tlapek. To jistě zná každý majitel těchto domácích zvířat. Také škodí rostlinám a stromům. V neposlední řada poškozuje i obuv a oblečení chodců. Proto se některé obce na základě stížností svých občanů rozhodly používání posypové soli zakázat vyhláškou.

Alternativou je používání písku, štěrku, pilin a popela. Nevýhodou těchto materiálů je jejich množství, které musíte někde uskladnit. Nevýhodou je také, že tyto materiály musíte použít vždy, když napadne nový sníh, případně se vytvoří nové náledí. Se solí tento problém odpadá, její funkčnost je několik dní. V případě popela je problémem potenciální obsah těžkých kovů a dalších rizikových látek.

Pro opravdové ekologické nadšence je tu však další možnost. Použít posypový materiál s označením ekologicky šetrný výrobek. Tato značka garantuje, že se jedná o čistě přírodní materiál bez chemických přísad. Nejčastěji se vyrábí z jílů, které se vypalují při teplotách 1150 °C. Materiály jsou šetrné k životnímu prostředí, neškodí domácím zvířatům ani obuvi a oblečení. Další výhodou je, že díky svým fyzikálně-chemickým vlastnostem materiál ve vodě vzlíná a tak se drží na jejím povrchu. Při opětovném zamrznutí je tak materiál na povrchu ledu a zdrsňuje jeho povrch.

J.H.