Co odplavuje peníze z domácnosti? Co odvádí vlnu financí neznámo kam? Tipujete, že za to mohou náklady vynaložené na vytápění či například na osvětlení?
Ale kdepak – samá voda v případě většiny domácností! Tak co by to mohlo být? Vždyť už jsme vám poradili – no jistě, spoustu, opravdu spoustu peněz ukrajuje z rodinného rozpočtu právě vodní živel.
Vždyť se zamyslete - kolikrát denně otočíte kohoutkem doprava? Kolikrát denně zvednete páku nahoru? Kolikrát denně stisknete tlačítko? Ať je jaro, léto, podzim, zima, z každé domácnosti se řinou přímo potoky užitkové vody. Kolik z ní je ovšem skutečně využito na omývání, praní, pití, vaření, zalévání? Je to až k nevíře, ale nepatrný zlomek. Do odpadních vod totiž v daleko větší míře odplouvá zbytečné množství kapaliny bez jakéhokoliv znečištění – a spolu s ní i mnoho peněz. Začněte šetřit vodu i peníze a za nashromážděné finance vyrazte třeba k vodě slané – no jistě, k moři!
Proč šetřit vodní zdroje?
Na základě mnoha šetření, výzkumů a měření bylo odhaleno, že zásoba pitné vody se celosvětově neustále zmenšuje. Oblasti subtropického a tropického pásma se s tímto problémem potýkají neustále, což je všeobecně známé, avšak ani České republice se dlouhodobý trend “sucha” nevyhýbá! To, že po otočení kohoutkem teče voda, nemusí být v budoucnu samozřejmostí. Stačí vzpomenout na letní období z minulých let, kdy docházelo i k opakovanému vyhlašování zákazu plýtvání vodními zdroji. Šetření vodou je tedy nejen ekonomicky prospěšné a ozdravující pro rodinný rozpočet, ale též uvědomělým a jistě úctyhodným přístupem k životu celkově. Ano, úspora vody, byť jen ve zdánlivém zlomku domácností, je prospěšným a blahodárným prostředkem k zlepšení životního prostředí. Konejte dobro i vy – připojte se k lidem, kterým není lhostejné, v jakém prostředí budou žít naši potomci.
Šetřiče vody pohlídají spotřebu!
Přemýšlíte nad tím, jak efektivně přistupovat k šetření vodou? Jistě, zavřený kohoutek při čištění zubů je prvním šetřícím počinem v případě mnohých z nás, avšak v rámci celkových objemů spotřebované vody se taková úspora projeví jen minimálně. Pokud si samozřejmě nečistíte zuby každou hodinu. Co je účinnějším řešením? Spořiče vody. Malí pomocníci, kteří sníží spotřebu vody až o neuvěřitelných 70 procent!* Šetřiče vody lze v domácnosti instalovat na vodovodní baterii, do sprchy i na toaletu. Montáž může být provedena kupříkladu pouze v koupelně, avšak pro maximální efekt úspory vody je ideální osazení všech baterií v domě či bytu, včetně splachovadla či hadice sprchové baterie. V případě kvalitních šetřičů WATERSAVERS® platí za vítanou zákaznickou výhodu poskytnutí cenově výhodného balíčku, který obsahuje všechny typy spořičů vody.
Co všechno spořiče vody ovlivňují?
Speciální šetřiče vody neslouží pouze k samotnému snížení objemu nehospodárně užité vody.** Zajímavé jsou i jejich další benefity, skrze které se stávají výtečnými pomocníky v domácnosti. Spořiče vody totiž nešetří pouze samotnou kapalinu, ale významně redukují i výdaje spojené s energií vynaloženou na ohřev vody. Spotřeba vody je tak snižována spolu se spotřebou elektřiny. V případě výroby elektřiny skrze solární panely, stačí pořídit o třetinu až polovinu menší solární panel na ohřev vody. Podobně lze ušetřit i na akumulační nádrži, která nemusí být tak prostorná, jako v případě domácností bez instalovaných spořičů vody. Spolu s klesající spotřebou teplé vody je šetřen i bojler, neboť se ve stejném množství ohřáté kapaliny osprchuje vícero osob. Jelikož je vlivem snižování potřeby velkého objemu horké vody redukována i potřeba ohřevu a topení, dochází k zmírnění emisí až o nezanedbatelných 15 %.
Šetření v domácnosti je aktuálním problémem, který řeší nejedna rodina, přičemž prostředek, jak ukočírovat a radikálně zmenšit výdaje spojené s užíváním vody v domácnosti, máme všichni na dosah ruky. Zkuste do chodu své domácnosti zapojit šetřiče vody i vy a přesvědčte se o rychlém návratu investice. Spořiče vody jsou produktem přítomnosti i budoucnosti. Pomozte svému kontu a ulehčete životnímu prostředí, myslete ekonomicky i ekologicky!
* Platí v případě splachování.
** Až 50% redukce spotřeby vody při mytí rukou, nádobí, sprchování a dokonce až 70% snížení v momentě spláchnutí toalety.