S jarem přichází mnoho změn, příliv nové energie, jejíž většinu pozbudeme při jarním úklidu a možná nás při leštění obývacího pokoje napadne, že je nejvyšší čas na změnu radikálnější, protože naše sedací souprava už není, co bývala.
Než se vydáte do obchodu, přečtěte si pár tipů, na co se při výběru nových sedacích souprav zaměřit, a obzvlášť pečlivě vybírejte v okamžiku, kdy bude sedací souprava sloužit i ke spaní.
V prvé řadě si musíme uvědomit, do jakých prostor se má nová sedačka vejít a zda má být dominantou celé místnosti, či nikoli. Doporučujeme změřit si daný prostor a v ideálním případě vytvořit nákres v odpovídajícím měřítku. Nezapomeňte si změřit i dveře, příp. výtah. Počínaje vchodovými a konče dveřmi, kterými budete nový kus nábytku stěhovat v rámci bytu. Je až s podivem, jak často právě v tomto okamžiku dochází k nemilému rozčarování u mnohých majitelů nového posezení. Rozhodně nespoléhejte na to, že poměry odhadnete v rozlehlých nákupních halách, které se od dispozic bytů radikálně odlišují.
Přistupme k samotnému výběru. Nedejte na první dojem. Sedací soupravu si prohlédněte ze všech stran, nakoukněte dozadu a prozkoumejte i spodek sedačky. Jen tak zjistíte, zda je vše dostatečně propracované. Látka se nesmí nikde třepit, skobičky a šroubky musí být dobře zapuštěné. Pokud tomu tak není, nenechte se zlákat ani nízkou cenou a upalujte o sedačku dál. Nedostatky na povrchu totiž ve valné většině signalizují i nedostatky uvnitř.
Co se skrývá pod povrchem, nás pochopitelně musí zajímat stejně jako to, co je vidět na první na pohled. Zvlášť bude-li sedací souprava rozkládací a hodláme ji využívat ke spánku. Dnes už jsou na trhu i sedací soupravy určené pro zdravé spaní – například s lamelovými rošty, které tvoří pružný a prodyšný podklad matracím (v mnoha případech s přívlastkem „zdravotní“). Na takovém lůžku si nemusíte o svoji páteř dělat starosti.
Pokud vybíráte právě tento druh sedačky, zkuste si ji hned v prodejně rozložit a složit. Manipulace by měla být snadná a lehká. Nestyďte se otestovat ani sezení či samotné ležení. U rozkládacích sedacích souprav, které jsou určeny pro stálé spaní, se ovšem už předem smiřte s faktem, že posezení bude o trochu tvrdší na úkor správného ležení. Není to nic katastrofálního, protože pohodlí při sezení můžeme hravě dohnat několika polštářky navíc.
Pokud vybíráte pohovku pouze na sezení, posaďte se. Proč? Jen tak zjistíte, zda má pro vás sedací souprava ty správné parametry. Musí totiž správně podepírat namáhavé partie těla, nesmí mít příliš hluboký sedák, abyste pohodlně dosáhli na opěradlo v místech bederní páteře a sedací plocha by měla být mírně nakloněná dozadu. V neposlední řadě si vyzkoušejte i to, jak se vám bude vstávat. I to je důležité. Nechcete se přece následujících pár let při vstávání složitě kroutit a vyhrabávat a volat půl rodiny ku pomoci, až uvíznete zabořeni v příliš měkkém sedadle.
Materiály vybírejte kvalitní a s ohledem na ty, kteří v nich budou radostně spočívat. Například kůže působí skutečně honosně, ale v rodině s malými dětmi nebo neposedným zvířectvem se neukáže jako nejpraktičtější volba. Oproti tomu textilní povrchové materiály se často vyrábí ve snímatelným variantách a jdou snadno vyprat nebo vyčistit. Ale pozor! Stále větší množství lidí je alergické i na různé přírodní materiály. Jestliže máte doma alergika, přečtěte si složení látky, z níž je potah ušit.
Co říci závěrem? Snad jen to, že i u výběru sedačky se vyplatí nevybírat pouze očima a nabízené zboží si vyzkoušet, osahat a otestovat. A pak? Pak už se můžete jen těšit na to správné válení…