Úkolem ekologických organizací je prosazovat, hájit a uskutečňovat veřejný zájem na zdravém prostředí pro život každého z nás a na ochraně přírody. V praxi to znamená, že usilují o legislativní změny, které povedou k ochraně zdraví před znečištěním, nebo o snižování množství odpadu. Pečují o některé z nejvzácnějších částí české přírody. Obhajují zájmy místních a ochrany přírody v rozhodování o velkých stavbách či o nakládání se zelenými plochami a krajinou. Budují a provozují naučné stezky. Spotřebitelům poskytují informace a zajišťují ekologickou výchovu a vzdělávání společnosti. Spolupracují také s obcemi při zavádění šetrných projektů. A které že organizace to stojí na straně občanů a přírody?
* Arnika
* Ateliér pro životní prostředí
* Auto* mat
* Bioinstitut o.p.s.
* Brontosaurus Praha 7
* Calla – Sdružení pro záchranu prostředí
* Centrum pro dopravu a energetiku
* Děti Země
* Econnect
* Ekologický právní servis
* Greenpeace.cz
* Hnutí Brontosaurus
* Hnutí Duha
* Jihočeské matky o. s.
* o. s. Konopa
* Liga Ekologických alternativ
* Nezávislé sociálně ekologické hnutí (NESEHNUTÍ)
* Oživení, o. s. 25
* Pražské matky 26
* Pražský institut pro globální politiku – GLOPOLIS o.p.s. 27
* PRO-BIO Svaz ekologických zemědělců 28
* Rosa – jihočeská společnost pro ekologické informace a aktivity, o.p.s. 29
* Sdružení Krajina 30
* Síť ekologických poraden (STEP) 31
* Společnost pro trvale udržitelný život (STUŽ) 32
* Středisko ekologické výchovy a etiky
* Rýchory – SEVER, Brontosaurus Krkonoše 33
* ZO ČSOP Společnost pro zvířata 34
* ZO ČSOP Veronica
Všechny členské organizace Zeleného kruhu (Asociace ekologických organizací) se dohodly v roce 2005 na etickém kodexu a zavázaly se jej dodržovat. Celé jeho znění najdete na stránkách zelenykruh.cz. My vám nabízíme alespoň výňatek z něj.
Etický kodex ekologických organizací a jejich poslání
České ekologické organizace se v etickém kodexu zavazují:
- Naplňovat svou činností poslání ekologických organizací, kterým je ochrana životního prostředí a posilování účasti veřejnosti na rozhodování.
- Hájit veřejný zájem, v jehož jménu vystupují.
- Dbát dobrého jména ekologických organizací.
- Dbát při na profesionalitu, odbornost a přesnost.
- Navzájem se informovat a spolupracovat.
- Dbát na zachování principů otevřenosti, tolerance, pravdivosti a korektního jednání.
- V zájmu transparentnosti financí zveřejňovat údaje o své organizaci ve výročních zprávách, případně dalším vhodným způsobem, např. na internetu.
- Vyvarovat se střetu zájmů na všech úrovních.
- Respektovat základní lidská práva a svobody.
- Dbát na ekologické zásady a být tak vzorem pro ostatní.
- V oblasti firemního fundraisingu spolupracovat s firmami, které se hlásí k odpovědnosti za dopad své činnosti na životní prostředí.
Etická komise je pětičlenná a je volena na oborovém setkání . Funkční období komise je jeden rok. Jednací řád etické komise je přílohou tohoto kodexu. Podněty pro etickou komisi se podávají písemně poštou nebo e-mailem na adresu předsedy etické komise, která je zveřejněna na webových stránkách Zeleného kruhu. Etická komise začne podnět projednávat do 30 dnů po jeho obdržení. Etickou komisi svolává k jednání její předseda. Do 30 dnů po prvním projednání podnětu vydá komise své stanovisko, které rozešle všem členům platformy prostřednictvím e-mailové konference.
Zdroj: zelenykruh.cz
Dobrý den. Někdy si opravdu připadám jako v Absurdistánu. Nedávno mě nadzvedlo tvrzení některých ekologů, že jsou u nás přemnožené kočky, a že je třeba s tím něco „ekologicky“ udělat, nyní jsou zase přemnožení hraboši a uvažuje se o jejich ekologické likvidaci, nejlépe nějakým „ekologickým jedem“. Opravdu si většina z Vás myslí, že je chytřejší, než příroda? Co třeba míň do ní zasahovat?
Hezký večer
MK