Vánoce jsou snad v každé rodině spojeny s mnoha tradicemi a bez stromečku a vánočních dárků pro naše blízké si je absolutně nedokážeme představit.

Pro všechny ekologicky smýšlející jsou ale také spojeny s neuvěřitelným plýtváním a drancováním a to jak přírody, tak peněženek. Ale, když se chce, jde to jinak.

 

Přinášíme vám několik tipů na šetrnější Vánoce.

Na nákupy s vlastní taškou

Vánočními nákupy vytváříme velké množství odpadů, které ale můžeme snížit. A začít můžete už doma. Než vyrazíte na nákupy, vezměte si s sebou vlastní tašky. Až Vám budou chtít zabalit v obchodech nákup do nové tašky, odmítněte.

Jaké dárky pořídit?

Než někomu darujete něco věcného, popřemýšlejte, zda to dotyčný ocení a uděláte mu tím radost. Není nic smutnějšího, než když nové věci skončí obratem v popelnici.

V dnešní době lze naštěstí věnovat desítky typů permanentek, vstupenek či poukázek. Od koncertů, divadel, přes sportovní aktivity, zážitky po poukázky do obchodů a to i těch fairtradových. Zajímavým dárkem je třeba adopce na dálku, adoptovat můžete zvířata v útulcích či zoo. Darováním podobných dárků navíc nevyprodukujete přílišné množství odpadu.

Pokud  chcete darovat věcný dar, zamyslete se nejdříve nad jeho cestou. Odkud dárek putoval? Z druhého konce světa nebo jen z vedlejšího města? Co takhle vyrobit dárek vlastnoručně? Není nad domácí marmeládu, sirup, vlastní vypěstovanou květinou či upletenou šálu. Vlastnoručně vyrobené dárky po sobě zanechají jen minimální ekologickou stopu.

Když darujete kosmetiku, vybírejte tu, která není testována na zvířatech, a bude-li je z biosurovin, jedině dobře. Dětem letos kupte dřevěné hračky vyrobené z certifikovaného dřeva (PEFC, FSC).

Budete-li dárek kupovat, zamyslete se i nad tím, jak je zabalen. Darovat nezabalené dárky není úplně ono, ale co se obalu týče, dejte přednost přírodnímu materiálu před umělým a recyklovanému papíru před novým. Namísto stužky můžete použít třeba lýko.

Pokud jste manuálně zruční, ušijte si látkový nebo plátěný vak, který můžete používat opakovaně.

I cukroví lze zamrazit

Vánoce jsou svátky hojnosti a stoly se prohýbají pod tolika jídlem, že ho všechno není možné sníst. I když vánočních pochutin není nikdy dost, neplánujte si vánoční menu tak, abyste zvládli všechno upotřebit a nenakupujme zbytečně více, než je nutné.

Pokud ještě nemáte upečeno cukroví, zkuste letos použít namísto bílé mouky a cukru zdravější varianty. Třeba za fairtradový třtinový cukr a celozrnnou pšeničnou nebo špaldovou mouku. Pamatujte, že nezkonzumované potraviny včetně cukroví lze zamrazit.

Jaký stromeček?

Také si každoročně kladete otázku, zda pořídit umělý nebo živý stromek? Umělý stromek vydrží déle a jeho koupí zachráníte hodně živých stromků, je ale pořád vyroben z plastu a dopravuje se často na velké vzdálenosti z místa výroby. Ani živé stromky pěstované pro vánoční prodej přírodě prospěšné příliš nejsou, kvůli svému pěstování v monokulturách a krátkému životu. Nejlépe uděláte, když si pořídíte jedličku v květináči, kterou budete moct opět zasadit do přírody.

 

S. Š.
foto: picjumbo.com