Globální oteplování je jedním z mediálně nejpropíranějších témat uplynulých dvaceti let. V poslední době se však v čím dál větší míře objevují názory, že zvýšená koncentrace skleníkových plynů v atmosféře vlastně není způsobena člověkem, ale jedná se o přirozený proces. Komu věřit a komu ne, tak to je velký otazník.
Popírači globálního oteplování
Určitě jste se někdy setkali s nějakým názorem nebo článkem, že globální oteplování je nesmysl, že se jedná o přirozený vývoj, střídání dob ledových apod. V České republice je nejznámějším odpůrcem teorie globálního oteplování prezident Václav Klaus, ale většinu mediálních výstupů na toto téma lze připsat organizacím jako je Světové klimatické koalici a další, které financují naftové a energetické koncerny. Náplní práce těchto institucí je vypouštět do světa různé dezinformace a vyvolávat dojem, že na globální oteplování nemá člověk rozhodující vliv.
Pravda o globálním oteplování
Pravda je taková, že 97% všech světových klimatologů je přesvědčeno, že zdvojnásobení koncentrace skleníkových plynů v posledních dvou stoletích je způsobeno především lidskou činností. Podklady nejvýznamnější instituce IPPC (International Panel on Climate Change) považují za limitní vzestup globální teploty o 2 C0. Přírodní faktory se na zvýšení průměrné teploty podílejí v průměru 6 krát méně než hospodářský rozvoj. Zvýšení průměrné teploty o 4 až 6 C0 už bude mít nevratné ekologické a hospodářské důsledky, proto je nutné, aby množství emisí skleníkových plynů začalo klesat nejpozději v roce 2015.
Boj proti globálnímu oteplování
Odhaduje se, že ztráty způsobené radikalizací světového klimatu (záplavy, hurikány, sucho…) v posledních 25 letech dosáhly 1,4 triliónu dolarů. Přitom náklady na zpomalení nebo odvrácení globálního oteplování by podle odhadů světových ekonomů měly dosahovat pouhé 1% světového HDP, což je podstatně méně než například náklady na zbrojení.
Velké naděje byly v tomto směru vkládány do konference OSN o udržitelném rozvoji, konaném letos v brazilském Rio de Janeiru, která ale přinesla pouze klasickou hitparádu politických frází a v konečném důsledku veliké rozčarování. Zdá se tedy, že celosvětová klimatická změna je neodvratná. Nám Čechům ale alespoň zbývá víra ve Václava Klause a jeho neomylnou intuici (jinak se jeho názory na globální oteplování nazývat nedají).
R. K.