Máte problémové sousedy a křik, hlasitá hudba a rámus dlouho do noci jsou u vás téměř na denním pořádku? K tomu navíc jsou agresivní a dělají v domě nepořádek? Pak jistě víte, že jde o noční můru a řešit takovou situaci je velmi obtížné. V následujícím článku se vám pokusíme poradit.
Majitel domu pomůže
Nejjednodušší je řešit takovou situaci v nájemním domě. Jistě ani majitel nemá zájem na tom, aby v jeho domě byl hluk a nepořádek. Zde je tedy nejjednodušší obrátit se právě na majitele domu, který by nastalou situaci měl řešit a jelikož většina majitelů dnes dává nájemní smlouvy na dobu určitou, může její případné neprodloužení být pro nájemníky dostatečnou motivací, aby své chování zlepšili.
Jiná situace nastává, pokud bydlíte například v městském bytě, případně v domě, kde mají byty více majitelů. Zde situace není tak řešení většinou není jednoduché. Nejhorší to je, pokud jste vlastníky bytu a sousedé též.
Obraťte se na výkonné orgány
Pokud nepomohou domluvy a prosby, pak je potřeba hledat pomoc v liteře zákona. Občanský zákoník, kam patří sousedské spory, však například situaci s nadměrným hlukem od sousedů téměř neřeší. Jen konstatuje, že hluk nesmí přesáhnout míru přiměřenou. Oporou vám tak mohou být alespoň obecní vyhlášky, které v naprosté většině případů stanovují tzv. noční klid, který trvá od 22:00 do 6:00. Tedy alespoň v této době by hluk měl ustat. Pokud se tak neděje, můžete si na pomoc zavolat městskou policii. Na některé však neplatí ani opakovaná návštěva městské policie. Pak máte ještě možnost stěžovat si na městském úřadě, případně se obrátit na soud.
V obou případech platí, že čím více lidí si bude takto stěžovat, tím je větší pravděpodobnost úspěchu. Každý spor se však snažte nejprve vyřešit se sousedy osobně. Někdy totiž může jít jen o nedorozumění. Například hluk může dělat syn sousedů a jeho kamarádi, když jsou rodiče pryč, či v zaměstnání.
J. H.