Chystáte se na pozdní jarní úklid? Vaším cílem jistě bude, aby vaše domácnost byla co nejčistší a tedy i bezpečná. Bez zákeřných mikroorganismů. To je jistě chvályhodné, ale proč svoji rodinu ohrožovat nebezpečnými chemikáliemi.
Existuje totiž řada osvědčených receptů, jak si doma důkladně uklidit a přitom nepoužívat žádné nebezpečné chemické látky.
Problém moderních čisticích prostředků totiž spočívá v tom, že obsahují nebezpečnou chemii a až příliš čistí. Dokáží totiž usmrtit až 99 % mikroorganismů. A to není dobře.
Lidský organismu totiž potřebuje být ve styku i s pro něj nebezpečnými organismy. Jedině tak totiž získá potřebnou odolnost. Právě přehnaná čistota vede dle lékařů k poruchám imunity.
Proto dnes už hodně hospodyněk pochopilo, že chemie není vždy nejlepším způsobem a navracejí se k tradičním metodám úklidu našich babiček. Některé vám v dnešním článku představíme.
Nechcete-li prát prádlo v pracích prášcích, které jsou přímo narvané různou chemií, tak zkuste generacemi osvědčené mýdlo s jelenem. To si poradí s každou nečistotou a vaše prádlo bude dokonale čisté a voňavé. Stačí vždy kousek mýdla nadrobit do pračky.
Jistě každý slyšel o někom, kdo používá na úklid ocet. Opravdu se nejedná o fámu. Ocet je velmi silná zbraň v boji s nečistotou. Ocet vám například výborně vyčistí zrcadla, okna, ale také kachličky v koupelně či kuchyni. Je velmi dobrý i na vyčištění toaletní mísy. Prostě všude tam, kde potřebujete odstranit vodní kámen a jiné vodní usazeniny, tak použijte ocet. Účinky octa můžete ještě zvýšit, pokud ho použijete dohromady se solí.
Stejně tak dobře se zbavíte vodního kamene i citronem. Ten je naprosto skvělým pomocníkem při čištění rychlovarné konvice.
Jedlá soda je potom ideální na praní, stejně jako na odstraňování skvrn třeba z koberce, kam stačí sodu nasypat nechat určitou dobu působit a poté vyluxovat.
J. H.