Jak na cestách zůstat zelení?

trip

Jezdíte často na služební cesty? Nebo jen rádi cestujete? V dnešní době roste počet zaměstnanců pracujících doma a pendlujících na velké vzdálenosti za obchodem. Zaměstnanec může bydlet i v jiném městě, než ve kterém má sídlo společnost, pro kterou pracuje.

Dojíždí pak jednou za týden či za čtrnáct dní na poradu. Stráví tak spoustu času cestováním. Snažíte-li se žít tzv. „zeleně“, musíte ze svých zvyklostí během služební cesty hodně slevit.

Proto uvádím několik tipů, jak i během služební cesty můžete zůstat věrni svému ekologickému přesvědčení.

1. Potřebujete se připojit k internetu?

Zkuste najít „férovou“ internetovou kavárnu. Místo velkých kavárenských řetězců, které nehledí na původ výrobků, které prodávají, si zkuste najít kavárnu, která prodává výrobky tzv. spravedlivého ochodu, bioprodukty atd.… Takové kavárny si můžete najít před svoji cestou na internetu

2. Spolujízda.

Využívejte ji v co největší míře. Pokud se na cestu chystá i kolega a jede stejným směrem, využijte toho. Jinak pokud možno jezděte autobusem, nebo vlakem.

3.  Co s jízdenkou, letenkou…

Znáte to, během chvíle máte plné kapsy zbytečných papírů. Dostanete jízdenku na vlak, letenku, účet za hotel atd. Zkuste tyto papíry využít pro poznámky. Samozřejmě nepiště si poznámky na doklady, které musíte doložit k vyúčtování pracovní cesty. Ze své vlastní zkušenosti vím, že se tahle dá během dvoudenní služební cesty ušetřit pět listů papíru formátu A5. Zdá se to málo, ale kdyby to dělal každý…

4. Starejte se o baterii ve svém mobilním telefonu nebo notebooku.

Tento tip platí nejen na cestách. Pokud máte baterii se slabou výdrží, musíte svůj mobilní telefon nebo notebook častěji nabíjet. Spotřebováváte tak zbytečně elektrickou energii, která je z větší části vyráběna z neobnovitelných zdrojů.

5. Nekupujte zbytečně plastové láhve
Pití je samozřejmě důležitá věc.  Nekupujte si však během cest neustále nový nápoj v plastové láhvi.  Kupte si pití pouze na začátku cesty a pak si láhev doplňujete vodou z veřejného vodovodu. Samozřejmě jste-li v oblasti, kde je to bezpečné.

6. Zabalte si méně, letadlo bude lehčí.

Balíte-li se na delší cestu a poletíte letadlem, zkuste zapřemýšlet o tom, co opravdu potřebujete. Čím lehčí zavazadlo, tím lépe pro vás i pro životní prostředí.  Nebudete muset nést těžké zavazadlo, a čím lehčí náklad letadla, tím méně spotřebovaného paliva.

7. Věnuješ pozornost nastavení termostatu hotelového pokoje.

Říkáte si, proč, když to platit nemusíte. Pokud budete mít na pokoji přetopeno, jednak se nebudete cítit pohodlně a zvyšujete tak zbytečně svoji ekologickou stopu. Ujistěte se, tedy na jakou teplotu je nastaven termostat a změňte ji, případně požádejte recepční či recepčního.

8. Potraviny

Berete-li si svačinu, nebalte ji do papírového pytlíku nebo ubrousků, ale dejte ji do umělé dózy, kterou můžete používat opakovaně.

Snad vás těchto pár rad inspirovalo, jak se držet svých environmentálních zásad i během cest. Určitě to není konečný výčet. Možná si říkáte, jestli to nejsou zbytečné komplikace navíc. Myslím však, že žádný z výše uvedených typů není nijak náročný na organizaci a provedení. Pokud by se takových zásad drželi všichni a nejen při cestách, určitě by se nám lépe dýchalo.

J. H.

 

Komentáře

  • Ježišmárjá – vskutku zelený magor…

Zanechte komentář

Můžete využít tyto HTML značky: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Odkazy

Partneři

Uklidme Cesko
Viesmann
Výstava Bydlení