V minulém článku jsme se věnovali efektu tepelného ostrova.
Ve stručnosti jsme si vysvětlili, jak vzniká a jak může škodit lidem i zvířatům žijícím ve velkých městech.
V dnešním pokračování se zaměříme na možnosti boje s tímto nepříjemným a hlavně zdraví nebezpečným jevem.
Existují čtyři nejrozšířenější způsoby boje proti efektu tepelného ostrova.
Jsou to:
- vegetace a stromy
- zelené střechy
- studené střechy
- studené chodníky a vozovky
Vegetace a stromy
Stromy a jiné rostliny dokáží velmi účinně ochladit okolní prostředí. Ochlazují prostředí nejen svým stínem, ale zejména evapotranspirací. Snížení teploty může být docela výrazné. Například rozdíl v teplotách předmětu ze stejného materiálu ve stínu a mimo stín může být až 25 °C. Stín spolu s evapotranspirací může snížit teplotu vzduchu o 1 až 5 °C.
Dobrou strategií je umístit stromy v blízkosti budov a parkovacích ploch. Samozřejmostí by výsadba stromů měla být na chodnících.
Výhody opatření tohoto druhu jsou nízká energetická náročnost, zvýšení kvality vzduchu, snížení nejen efektu tepelného ostrova, ale i skleníkového efektu a čistící účinek vegetace na vodu splachovanou z městských ulic.
Zelené střechy
Opatření je velmi jednoduché. Na střechách, které to umožňují vysadit vhodný vegetační pokryv. Může to být nejen trávník, ale v některých případech i menší stromky a keře. V letních měsících se tak holé povrchy střech nebudou zahřívat. Teplota povrchu zelené střechy může být dokonce nižší než okolního vzduchu. Nedojde tak k odvádění ohromného množství tepla zpět do okolní atmosféry. Na snížení teploty se samozřejmě opět účastní i proces evapotranspirace. Samozřejmě trávník nemůže být vysazen na všech střechách, nejvhodnější jsou střechy rovné. Lze to však provést i na střechách s mírným sklonem.
Výhody jsou stejné jako v případě vegetace a stromů v ulicích. Dojde ke snížení teploty, je to účinný nástroj pro boj s globálním oteplováním. Nevýhoda je péče o travní plochy na střechách. Někdo je musí zalévat, kosit a hnojit.
Studené střechy
Studené střechy jsou vyrobené z materiálů, které mají vysokou odrazivost slunečního záření. Znamená to, že méně záření pohltí a nedochází tak k vysokému zahřátí materiálu. Tato vlastnost dokáže snížit teplotu střechy během letních slunných dnů až o 30 °C a to je velmi výrazné.
Výhoda je, že sníží okolní teplotu, také prostory pod střechou domu nejsou tolik zahřívané. Nevýhodou oproti využití vegetace je zcela jistě pořizovací cena.
Studené chodníky
Princip je vlastně stejný jako u technologie studené střechy. Materiál s vyšší odrazivostí se tolik nezahřívá, nepředává do okolního vzduchu tolik tepla a snižuje se okolní teplota. Vědci také vyvíjejí porézní materiály, které by během dešťů nasály vodu, a při dosažení určité teploty by tato voda byla z materiálu vypařována. Tím by došlo k ještě většímu ochlazení. Výhody jsou stejné jako v případě studených střech. Nevýhodou je opět cena. Ovšem vysoce porézní materiál by měl ještě další výhodu. Tou by byla snížená hlučnost při chůzi.
J. H.