Nabíjecí baterie, tedy akumulátory jsou skvělým vynálezem. Šetří nejen naši peněženku, ale také životní prostředí a naše zdraví. Vždyť dosloužilé baterie běžně končily na skládkách, kde se do životního prostředí uvolňovala celá řada nebezpečných prvků a chemických látek. Aby nám však nabíjecí baterie sloužily co nejdéle, musíme vědět, jak se o ně starat a jak je správně nabíjet.
Základní otázky ohledně nabíjení baterií jsou asi následující: jak dlouho trvá dobití baterie a jak poznám, že je baterie dobitá. Již tradiční je otázka, zdali bateriím škodí tzv. rychlonabíječky.
Dnes se stále nejvíce používá nabíjení konstantním proudem o hodnotě 0,1 C. Je potřeba si uvědomit, že nabíjení nikdy není stoprocentní. Baterie se již nikdy nenabije zcela. Navíc se nabití s každým cyklem snižuje. Dobrá nabíjecí baterie by měla poskytovat dostatek energie alespoň po 1000 nabíjecích cyklech.
Rovněž je velký rozdíl mezi nabíjením NiCd baterií a NiHM baterií. Různí se totiž zahřívání baterií. Není teda dobré a v žádném případě se nedoporučuje nabíjet současně na jedné nabíječce NiCd baterie i NiMH baterie. Druhý jmenovaný druh baterií se totiž rychleji zahřívá, a pokud oba dva druhy baterií zůstanou na nabíječce stejně dlouho, tak hrozí jejich poškození i vznícení. Pomoci mohou nabíječky s detekcí nebezpečně vysoké teploty.
Na otázku zdali nabíjecím bateriím škodí rychlonabíječky, není snadná odpověď. Pokud se jedná o levné nabíječky, které nemají ochranu proti přehřátí a přepětí v baterii, pak ano. U sofistikovanějších nabíječek je toto však vyřešeno a poškození baterií nehrozí. Vždy se však držte bezpečnostních pokynů uvedených na bateriích i nabíječce.
J.H.