Rajčata, která si vypěstujete sami, vám budou chutnat mnohem více, než ta kupovaná. Kdo nemá k dispozici kousek půdy, často pěstuje sazeničky na balkonech. Jaké jsou výhody a nevýhody? A jak na to?
Rajče v květináči potřebuje větší péči
Ne všechny druhy jsou pro toto pěstování vhodné. Pokud vyberete odrůdu, které balkónové podmínky nebudou vyhovovat, pravděpodobně vám zajde.
Při výběru se poraďte se zkušeným zahrádkářem nebo s odborníkem. Některé odrůdy jsou určeny pro pěstování ve sklenících, těm se bude lépe dařit na balkóně, kde budou mít podobné podmínky.
Pokud máte zahradu, je samozřejmě lepší vysadit rajské ven, jsou pak otužilejší a mají přeci jen výraznější chuť. V opačném případě je ale můžete zasadit i do květináče. Pěstování v nádobách je o něco pracnější – je třeba často a pravidelně zavlažovat a hnojit, protože mají jen omezený prostor pro kořeny. Vybírejte proto co největší květináče a do každého umístěte vždy jen jednu sazeničku!
Rajčata pěstovaná na zasklených balkónech či ve skleníku mají sice slabší aroma i chuť než plody stejné odrůdy vypěstované venku, přesto jsou o poznání chutnější než většina kupovaných a jejich sezóna je prodloužena na více než půl roku.
Kdy začít s pěstováním rajčat?
S pěstováním balkonových rajčat je dobré začít až v květnu. Pokud ale máte zateplený balkón a víte, že vám v něm již noční teploty neklesnou pod 16 stupňů Celsia, můžete se pustit do pěstování již nyní.
Jak sázet rajčata na balkóně?
Potřebovat budete samozavlažovací květináč, cihly či drcené tašky. Do tohoto květináče udělejte několik otvorů pro lepší provzdušnění půdy. Na dno květináče položte vrstvu cihel či drcených tašek. Kořeny rajčat musí dosahovat až na dno. Je třeba je zasypat kvalitním zahradnickým substrátem až po dolní část lodyhy s odstraněnými listy. Při vysazování umisťujte rostliny šikmo a více od sebe, aby si během růstu vzájemně nestínily. Květináč pak překryjte průhledným polyetylénem. Hlídejte však, aby rostlině nebránil v růstu. Je důležité rajčata umístit na slunné místo.