V zimních měsíc se města často schovávají do téměř nepropustného smogového obalu. Řadě lidí, zejména chronicky nemocným, starým lidem a dětem, může dlouhotrvající smog způsobit velmi vážné zdravotní komplikace. Jak se tedy při smogové situaci chovat?

Slovo smog je spojení anglických slov smoke (kouř)  a fog (mlha) a používá se pro silné znečištění ovzduší. I přes obecně vžitou představu ke smogovým situacím nedochází pouze v zimě a na podzim, ale také v létě. Smog obsahuje řadu velmi nebezpečných látek, které mohou při dlouhotrvajícím působení skončit i smrtí některých obyvatel (v Londýně v roce 1952 zemřelo na následky zvýšeného množství smogu 4000 obyvatel)

Je-li vyhlášena smogová situace (signál upozornění, signál regulace, případně signál varování), doporučuje se:

  • v období od 6:00 do 10:00 a od 16:00 do 20:00 nevycházet z domu, nesportovat venku a rovněž omezit větrání
  • posilovat obranyschopnost organismu a imunitu (doporučeno je užívat zvýšené množství vitamínu C, E a A, zvýšit spotřebu tekutin, dopřát si dostatek spánku a vyhnout se alkoholu)
  • trpíte-li onemocněním horních cest dýchacích, mějte připravené užívané léky a při zhoršení stavu ihned navštivte lékaře
  • samozřejmostí je omezit škodlivé činnosti (nespalujte odpad, omezte jízdu autem)
  • velkou úlevou pro ovzduší je když v případě vyhlášení smogové situace snížíte teplotu vytápění o 1 °C.

Smogem jsou ohroženy především malé děti (hlavně do 3 let), které mají jinou anatomii dýchacích cest, větší aktivitu a tím i vyšší spotřebu vzduchu. Některé škodliviny se drží při zemi (CO) a dítě má velkou šanci je vdechnout, případně vdechnout jejich větší koncentraci. Dětský organismus také nedokáže odbourat některé škodlivé látky z těla. Podobné je to u starších lidí. Jejich imunita je oslabena a schopnost organismu vypořádat se s některými škodlivými látkami je velmi malá.

Podrobné informace o stavu ovzduší ve vašem městě či obci získáte na obecním úřadě a od Českého hydrometeorologického ústavu.

J.H.