Koukáte na fasádu svého domu a říkáte si, že už by nutně potřebovala trochu poopravit? Tak než se do toho pustíte, zkuste zapřemýšlet, jestli opravu fasády nespojit rovnou i s jejím zateplením. Pokud už se na takovýto krok chystáte, akorát nevíte jaký druh izolace zvolit, pak rozhodně čtěte dále. V dnešním článku vám totiž poradíme, jak vybrat správnou izolaci právě pro zateplení fasády vašeho domu.
Výhled do budoucna
Než se do toho pustíte, tak si uvědomte, že izolace fasády není akce, kterou byste si chtěli za pár let znovu vyzkoušet, ale děláte ji s výhledem na několik desítek let do předu. Podle toho se také rozhodujte. To, co se dnes zdá například finančně výhodné, se nakonec může v budoucnu značně prodražit. Další důležitou radou je, že rozhodně není pravda, že čím tlustší izolace, tím lépe. Tloušťka izolace musí vycházet z výpočtu.
Polystyren, správná volba?
Pravděpodobně nejpoužívanějším druhem tepelné izolace je polystyren. Jeho výhodou je malá hmotnost a jeho snadná opracovatelnost. Nemusíte tak příliš řešit čím a jak ho rozpůlit. Prostě vezmete pilku a řežete. Naopak mezi nevýhody polystyrenu patří skutečnost, že vás nepříliš ochrání před hlukem. Jeho pohltivost zvuku je totiž velmi malá. Polystyren rovněž hůře odolává požárům. Tyto negativní vlastnosti polystyrenu kompenzuje minerální vata. Jedná se o velmi kvalitní a rovněž snadno opracovatelný materiál. Na rozdíl od polystyrenu má však vyšší schopnost pohlcovat zvuk
V případě fasádového polystyrenu můžete ještě dále vybírat z tzv. klasického, tedy bílého a tzv. šedého, který má grafitovou úpravu. Výhodou šedého polystyrenu je až o 20 % vyšší tepelná izolace.
J. H.