Je vám zima od noh a tak zvyšujete výkon topení a jen hrůzou sledujete, jak se na plynoměru či elektroměru zvyšuje spotřeba? Tato situace má přitom řešení. Stačí zateplit podlahu. Na tu se totiž velmi často při rekonstrukci domu a jeho zateplení zapomíná. Jaký je však nejvhodnější izolační materiál?
Jen zateplení domu nestačí
I přesto, že máte zateplený dům, tak pokud nemáte tepelně odizolovanou i podlahu, tak vám zhruba 10 až 30 procent tepla uniká. Pokud je pod domem sklep, může to být i mnohem více. Je tak vhodném při zateplování domu myslet i na podlahu. Nejen. Že dochází k úniku tepla, ale studená podlaha zvyšuje váš subjektivní pocit chladu, a tak zhoršuje tepelnou pohodu.
Zateplení podsklepeného domu
Pokud je dům podsklepený, pak řešení zateplení podlahy bývá jednoduší. Většinou se totiž zatepluje strop sklepa. Vhodný je téměř jakýkoli materiál, který se běžně používá pro zateplení. Zateplit podlahu na sklepem většinou stejně ani jinak nejde. Právě kvůli sklepním prostorům není většinou možné zvýšit hloubku podlahy. Jediné na co si musíte dát při zateplování sklepního stropu velký pozor, je vlhkost. Pokud je vlhkost ve vašem sklepě vysoká, budete muset používat speciální vlhkosti odolné materiály. Jinak vám izolační obklad velmi brzo shnije.
Zateplení nepodsklepeného domu
V případě zateplování podlahy nepodsklepeného domu, je nutné pustit se do větších stavebních úprav. Je totiž potřeba odkrýt současnou podlahu, snížit její výšku, upravit lože a teprve pak klást izolační materiál. Někdy je však bohužel provést nákladnější opatření, zvláště pokud objevíte pod podlahu vysokou vlhkost. Jaký použijete materiál, je jen na vaší volbě. Vhodné jsou téměř všechny izolační materiály, které se na našem trhu prodávají. Snad vás už tedy nebudou studit nohy.
J. H.