Listí už opadalo a na zahradu se nám začínají v hojném počtu stěhovat škůdci. Řeč není jen o hryzcích nebo myších domácích, ale i o krysách, které blížící se zima pohání blíže k obydlím.
Jak si s takovými nevítanými návštěvníky zahrady poradit, abychom z ní neudělali domácí chemičku a nezamořili přilehlé okolí různými jedy? Možností je několik od těch nákladnějších, po ty, které jsou prakticky zadarmo.
K preventivním zásadám patří – nenechávat na zahradě žádné zbytky jídla a mít dobře zabezpečený kompost. Drobnější hlodavce odradí i pach bylin, které je možné rozsadit na strategických místech na zahradě – například vratič obecný nebo máta peprná. Obě bylinky jsou nenáročné na půdu a vedle hlodavců odpuzují i nepříjemný hmyz.
Nemáme-li hluboko do kapsy, můžeme sáhnout i po průmyslově vyrobených rušičkách, poháněných solární energií – ty stačí zasadit do záhonu. Otáčejí se v určitých intervalech samovolně kolem své osy a vydávají zvuk, který hlodavce vyžene na několik metrů daleko. Levnější varianty jsou k dostání již cca za 200 Kč.
Ideální variantou, která nic nestojí a lze užít, jak pro prevenci, tak pro boj s již zahnízděnými hlodavci, je pořízení zvířecího mazlíčka – kočky, popřípadě psa. Již samotná přítomnost zvířete na zahradě obvykle nežádoucí aktivity hlodavců utlumí na minimum. V případě problémů s krysami se však jako nejspolehlivější čtyřnohá zbraň jeví fretka. Ta byla již odedávna vítaným společníkem člověka, právě z těchto důvodů. Někdy postačí samotné pohnojení části zahrady jejím trusem a krysy dobrovolně změní lokalitu.
Pokud už se hlodavci na zahradu nastěhují, je třeba zvolit vhodný systém odchytu, nejlépe takový, který umožní zvířata chytit živá a vypustit je třeba v lese. Sklápěcí past si můžeme vyrobit podle nejrůznějších návodů na internetu sami nebo si ji pořídit v obchodě. K dostání jsou velké klecové pasti na krysy i malé válečky na hryzce a hraboše. Past je vhodné umístit tam, kde se škůdci nejčastěji pohybují, a jako návnadu použít kousek topinky, oříšky nebo jablka.
Žaneta Pixová