Nemáte zahrádku u domu, ale v některé z četných zahrádkářských koloniích? Pak zcela určitě řešíte problém s toaletou. Nemusí to však trápit pouze zahrádkáře, ale také chataře. Prostě toto téma je aktuální pro každého, kdo potřebuje vyřešit kam chodit na záchod.
Latrína nebo jímka
Možností je několik. My začneme tou nejjednodušší. Prostě můžete vykopat díru a nad ní postavit latrínu. Je to nejjednodušší řešení. Jednou za čas nasypete do díry například pálené vápno, či jinou látku podobného charakteru. Pokud je na latríně malý provoz, pak se nemusíte ničeho obávat. Při větším provozu však budete muset jednou za čas starou latrínu zasypat a vykopat novou. Nevýhodou a zároveň nebezpečné je, že látky z latríny se mohou bez problému uvolňovat do okolní půdy. Lepším řešením je vybudovat si na zahradě či u chaty jímku. Jímka se od latríny liší tím, že se jedná o díru, která je vybetonovaná a i patřičně izolovaná. Nehrozí tedy, že se do okolní půdy uvolní nežádoucí a případně nebezpečné látky. V okamžiku, kdy se jímka naplní ji je pak potřeba nechat vyvézt.
Chemická toaleta
Další možností jsou různé chemické toalety. Výhodou je to, že pořízením chemické toalety vlastně získáte plnohodnotné splachovací WC v místech, kde není možné napojení na vodovod. Další značnou výhodou tohoto typu toalety je, že odpad z tohoto WC je biologicky odbouratelný. To znamená, že v okamžiku, kdy se toaleta naplní, tak lze odpad zlikvidovat například přidáním na hnojiště či do kompostu. Nemusíte se přitom bát infekce či nebezpečných patogenů. Pokud přihlédneme i k ceně, která se u těch nejlepších toalet tohoto typu pohybuje kolem 10000 korun, pak se patrně jedná o jasnou volbu.
J. H.