Kompaktní nebo také úsporná zářivka má v Evropské unii své zastánce i odpůrce. Její odpůrci se opírají o přítomnosti rtuti, která se při rozbití žárovky může uvolnit do vzduchu. Zastánci zase upozorňují na velkou spotřebu elektrické energie a tím i produkci oxidu uhličitého. Ti druzí ale zatím vítězí. Respektive našli zastání u vyšších míst. Evropská unie už v roce 2009 zakázala výrobu 75wattových a 100wattových klasických žárovek a dokonce i jejich dovoz do EU. Žárovky s menším příkonem ale seženete v sítích obchodů stále.
Ačkoli se hojně propaguje právě použití úsporných zářivek, které prokazatelně sníží vaše účty za energii, jsou v domě místa, kde se jejich přítomnost mine účinkem. Proto z čistě praktických důvodů nedávejte obyčejným žárovkám vale úplně. Úsporné zářivky mají vyšší pořizovací hodnotu oproti žárovkám klasickým, a tak se vyplatí hlavně díky delší životnosti. Tu ale rapidně snížíte jejich neustálým zhasínáním a rozsvěcováním na krátkou chvíli. Služeb klasických žárovek tedy klidně využívejte dál v koupelnách, spížích, na toaletě nebo ve sklepě. Jednoduše kdekoli, kde bydlíte jen na pár minut denně. Do ostatních místností přesto dejte přednost kompaktním zářivkám. Výměna klasické žárovky za kompaktní v jediné místnosti vám totiž ročně uspoří až 600 Kč.
Prvotním hedikepem úsporných žárovek pro obyčejného spotřebitele, byla nedostatečná barevná škála. Vyrůstali jsme na „žlutém světle“ klasických žárovek. „Bílé světlo“ kompaktních zářivek tak působilo příliš studeně. Dnes je tato zářivka pod tímto jménem také ke koupi jako tzv. studená bílá. V nabídce je ale i tzv. teple bílá zářivka., která odpovídá odstínem klasické žárovce. Cena a spotřeba je přitom u obou barevných odstínů stejná.